Deneyim Tasarımı nedir?

deneyim tasarımı nedir

TechInside olarak sektöre yön veren bir röportaj ile karşınızdayız. Deneyim Tasarımı kavramını, bu kavramını kurucularından olan I-AM şirketinin kurucu ortaklarından Emre Kuzlu ile konuştuk. Deneyim Tasarımı nedir? Bu sorunun yanıtını sizler için aldık.

Deneyim Tasarımı nedir?

Marka, mimari ve tasarım alanlarında marka ve dijital ortamlardaki deneyimini baştan sona yürüten deneyim ajansı I-AM, global çapta bir şirket. 120 kişilik ekip ve 6 ortaktan oluşan şirketin asıl amacı, insanların davranışlarını ve algılarını şekilleyen deneyimi oluşturmak. 

360 derece yaklaşım ile markaları, müşterileri ve çalışmalarını detaylı şekilde araştıran ve analiz eden şirket, bankacılık, GSM operatörleri ve  gıda sektörü gibi markalara hizmet veriyor. Global çapta, büyük sayıda ve büyük ölçekli müşterilere hizmet veriyor.

Müşteriyi anlamaya çalışmak ve analiz etmenin tasarım aşamasına geçmeden önce çok önemli olduğunu belirten I-AM Kurucu Ortağı ve İstanbul operasyonunun patronu Emre Kozlu, markaların geleceğe bakmak zorunda olduklarını belirtiyor. Şirketin üzerinde durduğu ve deneyim tasarımı projelerinde, fiziksel ve dijital tasarım aynı anda etki etse de, ibrenin dijital tasarıma yöneldiği ortada. Markaların dijital tasarıma ağırlık verdikleri ve daha da ağırlık verecekleri bir döneme girildi. 

Google, yerel olaylara odaklanıyor!

Şirketlerin başlıca ihtiyacı, müşterilerin markalarını yeterince tanıyamaması ve müşterilerin analizi, tasarım öncesinde büyük bir önem taşıyor. Mekan tasarımı, hikaye oluşturma ve kanallar, şirketlerin en çok önem verdiği konu başlıkları arasında. I-AM, şirketlerin günü değil geleceği planlamaları gerektiğini düşünüyor. 

I-AM kimdir?

I-AM tasarım araştırmacıları, mimarlar, servis ve kullanıcı deneyimi tasarımcıları, iletişimcilerden oluşan; insanı tasarımlarının merkezine yerleştiren bir tasarım ve marka deneyimi ajansıdır. 100’den fazla yaratıcı akıldan oluşan ekip ile, 4 ülkede markaların kullanıcılarına yaşatmayı hedefledikleri deneyimlere ulaşmalarını sağlanıyor. İnsanların her gün kullandıkları servislere fiziksel ve dijital tüm temas noktalarını kapsayan bütüncül bir anlayış ile yaklaşıp, markalar ile kullanıcıları için hedefledikleri deneyimleri kurgulamalarını sağlıyor.

Markalar ve insanlar arasında bu güçlü bağı kurmak için fikirlerini yine insanlardan alan şirket, kullanıcının ihtiyaç ve isteklerini en iyi şekilde analiz ediyor. Marka hedeflerini de göz önünde bulundurarak tasarım stratejisini oluşturuyor. Kısacası, markaların insanlara iyi bir deneyim sunmasını sağlamak, marka ve kullanıcıları arasında güçlü ve sürekli bir bağ kurulmasını sağlamak, şirketin başlıca hedefleri arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz