Deniz robotu Mezobot araştırma yapacak

0

Deniz robotu

Woods Hole Oşinografi tarafından geliştirilen deniz robotu, su altında fotoğraf çekmeyi çok kolay hale getiriyor. Deniz robotu ile su altı araştırmaları yapılabilecek.

Deniz robotu: Mezobot

Şimdiye dek geliştirilen su altı robotlarında yaşanan genel sorun, ışık ve ses nedeniyle etrafındaki canlıların kaçmasına neden olmasıydı. Woods Hole Oşinografi araştırmacıları, geliştirdikleri Mezobot isimli robotla bu sorunun önüne geçiyor. Robotun üzerinde su altındaki canlıların fark edemeyeceği şekilde kırmızı LED aydınlatma bulunuyor. 

Altı adet rotoru bulunan robot, yaklaşık 122 cm uzunluğa sahip ve çok sessiz bir şekilde çalışabiliyor.

Mezobot üzerinde 12 megapiksel kamera bulunuyor. Yüksek kaliteli fotoğraf çekebilen robot, 4K çözünürlükte video çekimi de yapabiliyor. Ayrıca üzerinde bulunan numune toplayıcı ile deniz canlılarından DNA toplayabiliyor. Böylelikle su altı araştırmaları çok daha kolay bir şekilde yapılabilecek. Robotun testlerine 2019 yılı içinde başlanacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>