Denizin altındaki bulut: Project Natick

0

Project Natick

Microsoft bugüne kadarki en deneysel projelerinden biri olan Project Natick için ikinci aşamaya geçti. Denizin altına kurulan veri merkezi için 864 sunucu, dev konteynerlerle İskoçya’nın Orkney Adası açıklarına taşındı.

Su altı veri merkezi Project Natick!

İlk kez 2016 yılında Kaliforniya kıyılarında yapılan küçük çaplı testlerle başlayan proje, bugün devasa bir veri merkezine dönüşüyor. Bu hafta ilk kez su altı veri merkezine sunucular taşındı ve araştırmacılar, suyun 35 metre altında çalışmalarına başladı.

Bu veri merkezinin en güzel yanıysa, bulunduğu izole ortamdan dolayı tam 5 yıl hiçbir bakım masrafı gerektirmeden çalışabilecek olması.

Üstelik projenin tek güzel yanı bu değil. Project Natick enerjisini temiz enerjiden sağlayacak. Orkney Adası‘nda bulunan rüzgar çiftliğinden sağlayacak. 

Projenin böylesine deneysel olmasının sebebiyse, araştırmacıların uzun süreli çalışma sonucunda ortaya çıkabilecek sorunları ön görememesi olarak gösteriliyor. Bu çalışmaların ileride artabilmesi ve deniz altına veri merkezleri kurulabilmesi için, uzun süreli testler şart. Böylece çevre durumunun kararlı ve güvenli olması sağlanabilir.

Emin Çitak

Uzun süredir internet editörlüğü yapan Emin, teknoloji ve iş dünyası üzerine yazılar yazıyor. IoT ve makine öğrenme konuları hakkında araştırma yapmayı seviyor ve genelde bu konular hakkında makaleler hazırlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>