Derin Uzay Kapsülü 3D baskılı olacak

0

Derin Uzay Kapsülü

NASA’nın Derin Uzay Kapsülü tasarımı için 3D yazıcıların kullanılacağı ortaya çıktı. Derin Uzay Kapsülü, 100’den fazla 3D baskı parça kullanılacak.

Derin Uzay Kapsülü için 3D baskı

3D baskı konusunda lider kuruluşlardan olan Stratasys ve PADT, uzay kapsülü için ortak bir çalışma ekibi kurdu. Bu ekip, astronotları Mars ve Ay’a gönderecek olan, NASA’nın Orion kapsülünün yapımında çalışacak. 3D baskı parçalarla kompakt bir uzay aracı yapılarak, daha hafif ve daha dayanıklı uzay aracı haline getirilebilecek.

Bu çalışma, uzay araçlarında 3D baskı kullanılması konusunda ilk değil. Daha önce RoketLab benzer bir çalışmaya imza atmıştı. Uzay aracı gibi kompleks ve oldukça maliyetli yapılarda 3D baskı kullanılması zaman ve maliyet konusunda önemli bir tasarruf sağlıyor.

3D baskılı evler, arabalar derken 3D baskılı uzay araçlarının geliştirilmesi, baskı teknolojisinin geleceği nasıl inşa edeceğini gösteriyor.

Ayrıca şekil hafızalı malzemeler ve akıllı malzemelerin kullanımı da yakın gelecekte 3D baskının yerini 4D baskıya bırakacağını gösteriyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>