Derinlik algılayan lens geliştirildi

0

Derinlik algılayan lens

Araştırmacılar, örümceklerin derinlik algılamasını inceleyerek yeni bir lens geliştirdi. Derinlik algılayan lens ile otonom araçlar ve robotlar daha kullanışlı hale gelebilir.

Derinlik algılayan lens: metalens

Federico Capasso isimli bir elektrik mühendisi ve ekibi, lensler için yeni bir derinlik algılama sistemi geliştirdi. Sibernetikle ‘zıplayan örümcek’ türünü örnek alan araştırmacılar, bu örümceklerin derinlik algılama özelliğini inceledi.

Örümceklerin gözlerindeki derinlik algılama sistemini araştıran araştırmacılar, görüntüyü farklı miktarlarda bulanıklaştırma özelliğini keşfetti. Bu yarı saydam retinalar, farklı bulanıklıkları karşılaştırarak doğru bir mesafe ölçümü sağladı.

Bunu kameralarda kullanmak isteyen araştırmacılar, benzer bir bulanıklaştırma sistemini lenslerle yaparak, algoritmayla sistemi destekledi. Bu sayede lenslerle derinlik algılama çok daha doğru bir şekilde yapılabildi. 3mm büyüklüğündeki lenslerle yapılan bu örnek çalışma, gelecekte otonom araçlar ve endüstriyel robotlar için önemli iyileştirmeleri mümkün hale getirecek.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>