Deutsche Bank çalışanlarının yarısı robot olacak

0

Robotların iş dünyasına girmesiyle işini kaybetme riski bulunan meslekler arasında bankacılar da yer alıyor. Dünyanın en büyük bankalarından Deutsche Bank’ın CEO’su de bu konuda ipuçlarını vermeye başları.

Yapay zeka herkesin kabusu

Almanya’nın dev bankasının CEO John Cryan’a göre, bankada bir süre sonra büyük miktarda bir işten çıkarma yaşanacak ve çalışanların yarısını robotlarla/yapay zeka ile değiştirecekler.

John Cryan, beş yıl sürecek yeniden yapılanma planı çerçevesinde şimdiden binlerce kişiyi işten çıkarmış bulunuyor. 97 bin çalışanı olan bankanın yapay zeka devrimi ile beraber, toplamda 45-50 bin kişiyi işten çıkarması bekleniyor.

[bk< 

Piyasa araştırmalarına göre büyük finansal kurumların %75’i 2018 yılını yapay zeka fırsatlarını değerlendirme zamanı olarak görüyor. Dolayısıyla, yapay zekaya yapılacak yatırımlarla beraber 2018 yılından itibaren bankacılık ve finans sektöründe önemli boyutlarda işten çıkarmaların görülebileceği de vurgulanıyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!