Dev kalıp dökümler araç üretimini yeniden şekillendiriyor

0

kalıp dökümler araç üretimi

Tesla tedarikçisi Idra Group’un da aralarında bulunduğu şirketler tarafından üretilen devasa alüminyum basınçlı döküm makineleri, yaklaşık 60 kaynaklı bileşeni tek bir modülle değiştirerek otomobil üreticilerinin üretimi basitleştirmelerini sağlıyor. Üstelik bu, bazı alanlarda maliyetleri yüzde 40’a kadar azaltmayı sağlıyor.

Eleştirmenler, tek bir kusurun tüm modülü tehlikeye atabileceği ve bir şeyler ters giderse düzeltmeyi daha zor hale getirebileceği için sürecin kalite ve esneklik riskleri oluşturduğunu söylüyor. Ancak sektör, artan hammadde fiyatları arasında kar marjlarını korumakta zorlanırken, Toyota, General Motors, Hyundai, Volvo Cars gibi otomobil üreticileri ve Çinli elektrikli araç şirketi Nio, yardım için Idra gibi şirketlere yöneliyor.

Idra genel müdürü Riccardo Ferrario, şirketin Kuzey İtalya’daki Travagliato’daki genel merkezinde yaptığı bir röportajda, “Temel fikir, araba üretim sürecini basitleştirebilecek bir teknoloji sağlamaktı” dedi.

Pil paketleri şu anda bataryalı elektrikli araçların toplam maliyetinin yüzde 25 ila yüzde 40’ını oluşturuyor. Ferrario, “Gerisini daha az maliyetli hale getirmeniz gerekiyor” diyor. Ferrario, alüminyum döküm makinelerini kullanan otomobil üreticilerinin, bir aracın motordan sonra ikinci en pahalı bileşeni olan şasiyi oluşturmak için gereken yatırımları yüzde 40 ve parçalarının ortalama maliyetini yüzde 30 azaltabileceklerini iddia ettiklerini söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.