Dev teleskop çöktü, şimdi ne olacak?

0

Astronomların, galakside akıllı yaşam formu aramak için kullandığı, uzayı 7/24 dinleyen, dünyanın en büyük teleskoplarından biri olan Porto Riko’daki Arecibo teleskopu, ağır şartlara dayanamayarak çöktü.

Uzaylıları arıyordu ama…

Modern dünyanın yarattığı sinyal gürültüsünden uzakta, dağların arasına kurulmuş olan 0.3 km çapındaki dev çanağın üzerinde yer alan elektronik sinyal alıcısı, kötü hava şartlarına dayanamayarak çanak antenin üzerine çakıldı ve ağır hasar aldı.

Bu teleskop yaz aylarında da aşırı sıcaklar nedeniyle kabloların erimesiyle devre dışı kalmış, ancak bilim dünyası kabloları tamir etmek için özel bütçe çıkarmıştı.

Şimdi çöken sinyal alıcısından sonra, teleskopu işleten The National Science Foundation (NSF) teleskopu onarmayacaklarını açıkladı. Çok eskiyen teleskobun, onarım çalışmaları sırasında işçiler için ölüm tehlikesi yarattığını tespit ettiklerini vurgulayan NSF, teleskobun kullanımı sonlandıracak. Böylece dünyadaki astronomi çalışmalarının yükü diğer dev teleskoplara dağılacak. Artık, uzaydaki gelişmiş medeniyetlerle tanışmaktan bir adım daha uzağız.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>