Devasa büyüklükteki Gundam robot test edildi

0

Gundam robot

Japonya’da yıllardır yapılmaya çalışılan devasa büyüklükteki Gundam robot test edildi. 25 ton ağırlığındaki robot, birkaç ay sonra ziyaretçilere de açılacak.

Gundam robot test sürecine başladı

Robot teknolojilerinde yaşanan ilerlemelerle artık devasa büyüklükte insansı robotlar yapılabiliyor. Gundam isimli robot, Japonya’da uzun bir süredir yapılmaya çalışılıyordu.

Aslında çalışmalarına 6 yıl önce başlanan robot, ilk test sürecini başarılı bir şekilde tamamladı. 25 ton ağırlığında ve 18 metre yüksekliğindeki devasa robot Gundam’ın 24 parçası kontrol altına tutulabiliyor. Yapılan mekanik hesaplamalarla robotun sorunsuz bir şekilde yürüyebilmesi sağlanıyor.

Kendi sınırlarını zorlayan devasa robot, diz çökebiliyor, kolları ve parmaklarını hareket ettirebiliyor. Yayınlanan test videosu, 4 kat hızlandırılmış bir şekilde servis edildi.

Elbette Gundan, gündelik hayat için pek işlevi olan bir robot olmayacak. Ancak araştırmacılar, bu devasa robota daha çok nasıl yetenekler kazandırabilecekleri üzerine çalışıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>