Techinside Google News
Techinside Google News

Devlet internetle kamuoyunu yönlendirebilir mi?

Snowden'in paylaşımları, devletlerin kamuyonu istedikleri şekilde yönlendirebileceklerini gösteriyor.
- Advertisement -

Soru hayli keskin ve bir o kadar da düşündürücü. İşin ilginç tarafı, bunun ihtimal olasılığının bir hayli yüksek olmasında. Günümüzün en etkin kitle iletişim mecrası haline gelen internetin artık casusların, hackerların cirit attıkları bir yer olduğu herkes tarafından biliniyor. Devletler, burayı kullanarak kamuoylarını daha etkili bir şekilde yönlendirebilir ve hatta bir kamuoyu araştırmasından istedikleri bir sonucu çıkartabilirler.

Bu durumun ortaya çıkartılmasındaki en önemli isim hiç kuşkusuz son dönemlerde dünyanın adından en çok söz ettiren kişilerden biri olan eski Amerikalı istihbaratçı Edward Snowden. Halen, Rusya’da geçici sığınma altında yaşayan Snowden’in ifşa ettiği dokümanlarda, devletin gizli propaganda eylemlerinde kullanabileceği hacking tekniklerinden bahsediliyor.

Snowden’in, online yayın The Intercept ile paylaştığı dokümanlara göre, devlet, gizli servis aracılığıyla kamuoyunu dezenformasyon bombardımanına tutabilecek hacking yetkinliğine sahip. Bu, devleti yöneten kişilerin herhangi bir iz bırakmadan, kolaylıkla dezenformasyon yani yanlış bilgilendirme yapabilecekleri ve dolayısıyla kamuoylarını kolaylıkla, istedikleri yönde yönlendirebilecekleri anlamına geliyor.

Anlaşıldığı kadarıyla, Snowden’in, sözünü ettiği hacking tekniğini şu an için İngiliz Ulusal Güvenlik Kuruluşu GCHQ kullanıyor. GCHQ istihbarat elemanlarının, bilinen yetkinlikleri arasında, hedef bilgisayarları kullanılamaz hale getirmek, hedef bilgisayarlardaki dosyaları kullanıcı erişimine kapatmak, kullanıcı bilgisi dışında hesabı aracılığıyla e-posta göndermek ve web sitelerini DDoS saldırılarıyla erişilemez hale getirmek gibi farklı hacking teknikleri bulunuyor.

Snowden’in paylaşımlarının ardından bir açıklama yapmak durumunda kalan GCHQ, kurumun, yönerge ve uygulamalarının insan hakları ve Avrupa Konvansiyonu ile uyumlu olduğunu duyurdu. Ancak, Amerikan istihbarat örgütleri başta olmak üzere özellikle son yıllarda ayyuka çıkan kimi gizli devlet uygulamaları, kamuoyunu yatıştırmaya dönük açıklamalara daha mesafeli yaklaşıma yol açıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir