Devlet kayıtları Bitcoin teknolojisine emanet

0

Bitcoin-Tech-not-talk-01

Bitcoin, tam anlamıyla devletlerin kabusu oldu denilebilir. Sahipleri takip edilemeyen bu para birimi sayesinde, kayıt dışı ekonomide büyük miktarda para dönüyor ve üstelik yasa dışı yollardan elde edilen kara paranın sisteme sokulması mümkün oluyor. Elbette dijital paranın uyuşturucu ticareti veya cinayet şebekeleri için hayatı çok kolaylaştırdığını da unutmamak gerekiyor.

Öte yandan Bitcoin’in güçlü teknolojik alt yapısı devletlerin ilgisini de çekmeye devam ediyor. İngiltere şimdi, Bitcoin benzeri dijital kayıt teknolojisini kullanarak devlet belgelerini dijital ortamda saklamayı tartışıyor. Bu teknoloji, dışarıdan müdahaleye, hacker saldırılarına, verilerin değiştirilmesine imkan vermediği için, tapu bilgileri gibi önemli kayıtların sağlıklı biçimde dijital ortamlarda kayıt edilmesine imkan tanıyor.

Tapu ve vergi kayıtları için Bitcoin teknolojisi

İngiltere başbakanının baş bilim danışmanı Sir Mark Walport da, hükumetin bir anda Bitcoin benzeri bir dijital alt yapı kurarak tapu ve vergi kayıtları gibi önemli devlet belgelerini bu yapı içinde saklaması gerektiğini savunuyor. Üstelik bu alanda harekete geçen şirketler de bulunuyor. Texas’ta kurulu olan Factom şirketi geçtiğimiz yıl Honduras’ta tapu kayıtlarını dijital blok zinciri teknolojisi ile dijital ortama aktarmak üzere çalışmaya duyurmuştu.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>