Devlet kurumları WhatsApp kullanmasın çağrısı!

0

Devlet kurumları WhatsApp

Alman Fedaral yetkilisi Ulrich Kelber, devlet kurumları WhatsApp kullanmasın çağrısında bulundu.. Kelber, güvenlik konusuna dikkat çekti.

Devlet kurumları WhatsApp kullanmasın

WhatsApp konusunda güvenlik endişelerinin ardı arkası kesilmiyor. Almanya Federal yetkilisi Ulrich Kelber, bu konuda devlet kurumlarına uyarıda bulundu.

Kelber, WhatsApp’ın her mesaj gönderildiğinde ilgili meta verilerini Facebook’a ilettiğini söylüyor. Bu veriler arasında IP adresleri, konum verileri mesajın gönderildiği telefon ile ilgili işletim sistemi, tarih ve saat bilgilerinin yer aldığı belirtiliyor.

Kelber, özellikle verilerin gizliliğinin ekstra önemli olduğu devlet kurumlarında WhatsApp’ın kesinlikle kullanılmamasını gerektiğini söylüyor.

WhatsApp yetkilisi ise yaptığı açıklamada, verileri Facebook’a iletmediklerini, şifrelenmiş mesajlarda WhatsApp’ın onları okuyamadıklarını söyledi. Uçtan uca şifrelenen mesajları sadece mesajlaşan kişilerin okuyabildiği ve Facebookun herhangi bir erişimi olmadığı vurgulanıyor.

Sık sık güvenlik konusuyla gündeme gelen Facebook, bu kez Almanya Federal yetkisinin açıklamaları sonrasında zor durumda kaldı. Son yıllarda mesajlaşma platformlarındaki trende baktığımızda ise Telegram’ın bu konuda oldukça başarılı bir tablo çizdiğini söyleyebiliriz.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>