Techinside Google News
Techinside Google News

Diğer ödeme sistemlerini unutun: Amazon geldi!

Amazon Local Register Secure Card Reader adını verdiği POS ödeme sistemini tanıttı. Amazon %1,75 komisyon ile POS işlemlerinde pazara meydan okuyor.
- Advertisement -

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi, dünyanın en büyük bulut servis sağlayıcısı, dünyanı en büyük ve öncü pek çok teknolojisinin arkasında olup bunun pek farkında olmadığımız bir marka: AMAZON.

Amazon şimdi POS sistemlerine el atıyor. Amazon Local Register Secure Card Reader adındaki ürün Amazon.com’dan 10 dolara satılıyor. Gayet basit bir şekilde iPhone, iPad, Amazon Kindle Fire veya seçilmiş bazı Android cihazların kulaklık girişine bağlanıyor ve uygulaması ile kredi kartlarından para çekmenizi sağlıyor. Üstelik bunu sadece yüzde 1,75 komisyon ile yapıyor. Bu ne anlama geliyor? Square ve PayPal‘ın yüzde 2,7 üzerinde komisyon aldığını ve Amazon’un müşteri memnuniyetine değer veren dünyanın en iyi şirketi olduğunu düşünürseniz anlamı gayet açık.

Amazon’un bu ürünü POS ihtiyacı olanlar için mucize gibi bir çözüm: sabit ücret yok, sözleşme yok, iadeler için ücret yok, hatalı işlemler için ücret yok, uluslararası işlemler için ek ücret yok. Sadece çekilen ücretin yüzde 1,75’ini komisyon olarak ödüyorsunuz. Ancak bu komisyon sadece 31 Ekim 2014’e kadar sisteme kaydolan kişi ve işletmeler için geçerli olacak ve 1 Ocak 2016’ya kadar geçerli olacak. Sonrasında Amazon komisyon oranını yüzde 2,5’a yükseltecek.

Bu gelişme pek çok açıdan yeni soruları beraberinde getirecek. Öncelikle devletlerin işletme ve şahısları nasıl vergilendireceği büyük bir soru olarak karşımıza çıkacak. Amerika Birleşik Devletlerinde (şimdilik) bir banka hesabı açabilen ve para transferi yapabilen herkes için internette bağımsız bir dükkan açmak kolaylaşacak. Üstelik bu gelişmenin Amazon’un mevcut pazar yeri hizmetlerinin nasıl şekillendireceğini dair şimdilik bilgimiz yok.

Günün sonunda bu gelişme için Amazon yöneticilerinin şu sözü söylediğini duyar gibiyiz: Artık onlar düşünsün!

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir