Dijital bankacılık kullanıcı sayısı 50 milyona ulaştı

0

TBB, yılın üçüncü çeyreğine ait dijital ve mobil bankacılık verilerini paylaştı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), ülkemizde dijital bankacılık kullanıcı sayısının 50 milyona ulaştığını açıkladı. TBB’nin 2019 3Ç verilerine göre, bireysel ve kurumsal dijital bankacılık kullanıcı sayısı 50 milyon 148 bin kişi oldu. Bir önceki çeyrekte 47,7 milyon olan kullanıcı sayısı, 3Ç ile birlikte yüzde 5 artış kaydetti. Temmuz-Eylül 2019 dönemi içinde az bir kez giriş (log-in) işlemi yapmış aktif bireysel dijital bankacılık müşteri sayısı 48 milyon 100 bin kişidir. Bu sayının 3,4 milyon kişisi “sadece internet bankacılığı” işlemi yaparken 37,6 milyon kişisi “sadece mobil bankacılık” işlemi yaptı.  Hem internet hem mobil bankacılık işlemi yapan kullanıcı sayısı ise 7 milyon 178 bin kişi.

İnternet bankacılığına 65,5 milyon kişi giriş yaptı

İnternet bankacılığı yapmak üzere sistemde kayıtlı ve en az bir kez giriş işlemi yapmış bireysel müşteri sayısı Eylül 2019 itibariyle, 65 milyon 487 bin kişi oldu. Son bir yıl içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmış bireysel müşteri sayısı ise 21 milyon 365 bin kişi. Temmuz-Eylül 2019 dönemi içinde en az bir kez internet bankacılığı giriş işlemi yapmış aktif bireysel müşteri sayısı 10 milyon 527 bin kişi olurken, bu miktar kayıtlı olan toplam bireysel müşteri sayısının yüzde 16’sını meydana getiriyor.

İnternet bankacılığında 1,3 trilyon TL’lik işlem yaptık

 Temmuz-Eylül 2019 dönemi itibariyle, internet bankacılığı hizmeti kullanılarak yapılan finansal işlemlerin toplam adedi 113 milyon, tutarı ise 1,3 trilyon TL.  EFT, havale ve döviz transferi işlemlerini kapsayan para transferleri işlemleri 62 milyonu ve  ve yaklaşık 1 trilyon TL’lik hacim ile finansal işlemler arasında en büyük paya sahip olmuştur (finansal işlem hacminin yüzde 73’ü). İkinci sırada ise 11 milyon işlem adedi ve 234 milyar TL’lik işlem hacmi ile yatırım işlemleri geliyor. TBB, dijital bankacılık verilerini 27 bankadan topluyor.

Mobil bankacılığa 73 milyon kişi giriş yaptı

 TBB’nin verileri arasında mobil bankacılık verileri de bulunuyor. Buna göre, mobil bankacılık yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış toplam müşteri sayısı Eylül 2019 itibariyla 73 milyon kişi oldu. Bunların 46 milyon 171 bin kişisi (yüzde 63’ü) Temmuz-Eylül 2019 dönemi içerisinde en az bir kez giriş işlemi yaptı. Son bir yıl içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmış mobil bankacılık müşteri sayısı ise yaklaşık 56 milyon kişi.

Toplam aktif müşteri sayısında bir önceki döneme göre yaklaşık  2 milyon 587 bin kişi artış oldu. Temmuz-Eylül 2019 dönemi itibarıyla, mobil bankacılık hizmeti kullanılarak yapılan finansal işlemlerin toplamı 485 milyon, tutarı ise 1,2 trilyon TL  seviyesinde gerçekleşti. EFT, havale ve döviz transferi işlemlerini kapsayan para transferleri işlemleri, finansal işlem hacminin yüzde 58’ni oluşturdu. İkinci sıradaki yatırım işlemlerinin adedi 32 milyonu, hacmi ise 365 milyar TL’yi (yüzde 29) buldu. TBB’nin mobil bankacılık verileri 2019 3Ç’te mobil bankacılık kanalıyla anlık bir milyon 376 bin kredi kullandırıldığını ortaya koyuyor. Bu kanal aracılığıyla kullandırılan kredi hacmi ise 22 milyar TL seviyesindeydi. TBB, mobil bankacılık verilerini 22 bankadan elde ettiği verilerle hazırlıyor.

 

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>