Dijital dönüşüm ikilemi: Adapte ol veya yok ol!

0

Dijital dünya ve dijital dönüşüm bugünlerde en çok duyduğumuz kelimeler arasında sayılabilir. IoT ile birlikte iyice içine çekildiğimiz dijital dünya bizden iki seçimden birini yapmamızı istiyor; adapte ol veya öl. İşte dijital dönüşüm söz konusu olduğunda seçeneklerimiz bu kadar kısıtlı.

Dijital dönüşüm nasıl uygulanabilir?

Günümüz şartları söz konusu olduğunda, dijital dönüşümü kucaklamıyorsanız ve onsuz var olabileceğinizi düşünüyorsanız muhtemelen işletmenizin yok oluşuna tanık olacaksınız. Elbette IT profesyonelleri dijital dönüşüm söz konusu olduğunda birçok temel noktayı çok iyi bildikleri için sizlere yardımcı olabiliyorlar.

Dijital dönüşüm endüstriden endüstriye değişebilen oldukça esnek kuralları ile karşımıza çıkıyor. Yine de bu kurallar arasında bile önemli ipuçlarını yakalamak mümkün.

İşletmecilerin alması gereken ilk karar şirketlerini artık fiziksel dünyanın kısıtlı imkanlarından kurtarmak olacaktır. Elbette her şey dijitale dönüşüme tabi tutumalayacağı için, bu noktada hamleleri olabildiğince çözüm odaklı seçmek gerekiyor. Örnek olarak, günümüzde birçok işletme dijital ödeme teknolojilerini kullanmaya gayret ediyorlar. Buradaki seçimler aslında çok basit bir metaya dayanıyor. Fiziksel nesnelerin hareket kabiliyetleri dijital nesnelere göre oldukça azdır. Dijital dönüşüm tamamlandıkça şirketlerin dijital kaynakları artacağı için daha fazla hareket kabiliyeti oluşacaktır.

Diğer bir önemli noktaysa IoT ve yapay zeka yatırımlarının artması olacaktır. Nesnelerin İnterneti günümüzün en büyük bilgi ve ticaret ağını oluşturuyor. Akıllı cihazlar dört bir yanımızı sararken, dönüşüm hedefleri de doğal olarak IoT ve yapay zekanın geliştirilmesinden geçiyor.

Dijital Dönüşüm çoğunlukla iletişim ile ilgilidir. Yaşadığımız dünya internet ile birbirine bağlıyken dijital dünyadan iletişim ağı oluşturmak şirketlerin atacağı en büyük adımların başında geliyor. Üstelik bu farklı dünya inanılması güç bir hızla büyüyor. VR, AR, drone teknolojileri, robotlar, 3D baskı ve daha nice teknoloji iş dünyasına göz kırpıyor. Geleneksel methodlar bizi bir süre daha götürecektir ama teknolojinin sunduğu yeni yöntemleri hızlı bir şekilde kabullenmemiz ve buna uygun kararlar ile geleceği şekillendirmemiz gerekiyor.

2010 ve sonrasında gördüklerimiz bizlere dijital dönüşümü şart koşuyor. Şirketlerin de yok olmamak için bu kuralları uygulaması her uzman tarafından şart koşuluyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>