Techinside Google News
Techinside Google News

Dijital dünyada marka isminizle fark yaratın

En basit tabirle marka; firmaların ve şirketlerin, mal ve hizmetlerini diğer firma ve şirketlerin mal ve hizmetlerinden ayırt eden, özgünlük kazandıran ve akılda kalıcılığını arttıran bir kavram. Kullanılan renkler, temalar, sloganlar ve isimler gibi birçok unsur, markaların farklılaşmasında ve bulundukları sektörlerde tutunabilmesinde kilit rol oynayan faktörlerin başında geliyor.

Öte yandan günümüzde markaların akılda kalıcılığını, bilinirliğini ve hedef kitle ile arasında bağ ve özdeşleşmeyi sağlayan en önemli başarı kriterlerinden birisi de kuşkusuz ki marka isimleri. Özellikle dijital dünya içerisindeki rekabette marka isimleri akılda kalıcılık ve markanın itibarı açısından daha da önem taşıyor. Markanın hem offline hem de dijital dünyada doğru konumlandırılması açısından stratejik önem taşıyan marka ismi, aynı zamanda markalara kimlik kazandıran bir unsur.

- Advertisement -

Hedef kitleniz ile özdeşleşin

Dijital dünyada da markalaşmanın öneminin bilincinde olan şirket sahipleri, öncelikle markalarının doğru konumlandırılması açısından stratejik bir rekabet planına sahip olmalı. Bu planlamanın oluşturulmasındaki ilk adım ise, markanın hedef kitle ile özdeşleştirilerek isimlendirmesi ile başlıyor. Markanızı isimlendirirken hedef kitlenizi göz önünde bulundurmayı unutmayın. Dijital dünyanın hedef kitlesi ile özdeşleşen marka isimleri, rekabet stratejilerinde diğer markaların önüne geçiyor.

Yenilikçi olun

Markanızı isimlendirirken yenilikçi bir tavır sergileyin. Sergileyeceğiniz bu yenilikçi tavır markanıza ve markanızın ismine özgün bir imaj değeri katacaktır. Dijital dünyada özgünlük, bir marka açısından hem güç kaynağıdır hem de diğer markalardan ürün ve hizmetinizin kolayca ayırt edilmesini sağlar.

Karmaşık kelimelerden uzak durun

Markanızın ismi telaffuz edilirken, hedef kitle zorlanmamalı ve yorulmamalıdır. Özgünlük doğrultusunda yapacağınız hamlelerin başarılı olabileceği gibi başarısız olma ihtimali de bulunuyor. Dijital dünyada marka isminizi oluştururken karmaşık olmayan, sade ve kolay telaffuz edilebilen kelimeler seçmeye özen gösterin.

Farklı olun

Günümüzde her şeyin kopyalandığı bir dünya düzeni söz konusu. Markanızı isimlendirirken hiçbir markayı taklit etmeyin. Yapılanları kopyalamak yerine, yenilerini ve size özgü olanı üretin. Üretken olmak, size ve markanıza farklılık ve farkındalık kazandıracaktır.

Anahtar kelimenizi seçin

Markanızın isimlendirilmesinde size yardımcı olacak bir diğer unsur, markanızın imajına katkı sunacak anahtar kelimeleri belirlemek. Marka bütünlüğü açısından markanızın ismi ve sloganının ortak kavramlar-kelimeler üzerinden üretimi, hedef kitleniz özelindeki farkındalığa katkı sunacaktır.

Konunun uzmanına kulak verin

Dijital dünyada yaratılan markaların isimlendirilmesinde, logo vb. kurumsal kimlik çalışmalarının hazırlanması sürecinde mutlaka bir dijital dönüşüm danışmanı ile çalışın. Hem yol haritasının çizilmesinde hem de dijital dünyanın dinamiklerine göre markanızın şekillenmesi ve başarısında dijital dönüşüm danışmanının uzmanlığına kulak verin.

Murat ERDÖR

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir