İngiltere’de dijital ehliyet Apple Pay’a giriyor

0

İngiltere, sürücü ehliyetlerinin dijitalleştirilmesini tartışırken dijital ehliyet düzenleyen kamu kurumu ilginç bir fikir ortaya attı. Dijital ehliyetlerin Apple Pay hesabında, kredi kartı gibi saklanmasını öneren kurum, bir yandan destek alırken, sakıncalar konusunda da uyarı aldı.

İngiltere’de ehliyetleri düzenleyen ve kontrol eden kurum olan DVLA, dijital ehliyetlerin Apple Pay cüzdanları içinde saklanabileceğini gösteren bir Tweet atınca, İngiltere’de tartışma alevlendi.

Bu uygulamanın sürücüler için pratik bir yöntem olacağını savunanalar kadar Apple’ın bir ABD şirketi olması ve geçmişinde CIA ile ortaklık yaptığının ortaya çıkması gibi karanlık zamanlar olması nedeniyle, kimlik bilgilerini Apple’ın eline teslim etmek istemeyenler de bulunuyor.

Öte yandan, Apple Pay sadece kredi kartı bilgileri saklamak için değil, üyelik kartları, kimlik kartları gibi bilgileri de saklayabilen bir yazılım ve DVLA ehliyetleri Apple Pay’e entegre etme işini hayata geçirecek gibi görünüyor. Eğer proje gerçekleşirse İngiltere hem dijital ehliyetler konusunda hem de ehliyetlerin Apple Pay üzerinde saklanması konusunda dünyada ilk olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>