Dijital Enigma makinesi oluşturuluyor

0

Dijital Enigma

Dijital Enigma makinesi, geçmiş yıllardaki şifrelemede kullanılan yöntemleri gün yüzüne çıkaracak. Dijital Enigma makinesi için x-ray ışınları kullanılıyor.

Dijital Enigma makinesi için 1500 röntgen çekildi

Enigma Makinesi, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi askerlerinin mesajlaşması için kullanılmaktaydı. Askerlerin gönderdiği mesajlar Enigma ile şifreleniyor ve daha sonra bu şifreler çözülerek Nazi askerleri tarafından çözülüyordu. Yani bir nevi elektro mekanik şifreleme sağlanıyordu.

Bilgisayar biliminin kurucuları arasında yer alan Alan Turing, Enigma makinesinin şifreleme mantığını çözerek, İkinci Dünya Savaşı’nın iki yıl kadar kısalmasını sağlamıştı.

Manchester Üniversitesi’nden bilim insanları, bir zamanlar tarihe yön veren bu önemli makinenin dijital kopyasını oluşturuyor. İç şifreleme kısmını oluşturmak için x-ray ışınları kullanılıyor. Araştırmacılar, makinenin dijital kopyası için 1500 röntgenin çekildiğini belirtiyor. Ayrıca Alan Turing’in bu anısına saygı amacıyla çalışmalar Alan Turing binasında gerçekleştiriliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>