Techinside Google News
Techinside Google News

Titanic enkazı yeniden gün yüzüne çıktı

Dijital enkaz taraması ile Titanic enkazı yeniden gün yüzüne çıktı. Bu tarama ile Titanic’in görülmeyen yüzü ortaya çıktı.
- Advertisement -

Dijital enkaz taraması ile Titanic enkazı yeniden gün yüzüne çıktı. Bu tarama ile Titanic’in görülmeyen yüzü ortaya çıktı.

Titanic enkazının ilk dijital taraması yapıldı ve ünlü gemi hakkında daha önce hiç görülmemiş ayrıntılar sağlandı.

3 boyutlu tarama, derin deniz haritalama şirketi Magellan tarafından, geminin her açısından çekilmiş 700.000’den fazla görüntü kullanılarak oluşturuldu. Taramanın oluşturulmasıyla ilgili bir belgesel hazırlayan Atlantic Productions da projeye yardımcı oldu. Magellan, geçen yaz karada robotları uzaktan çalıştıran bir ekiple 200 saatten fazla görüntü çekmek için Romeo ve Juliet adlı iki su altı robotu kullandı.

Titanic yeniden gün yüzüne çıkıyor

Nihai dijital yorumlamanın, geminin pruvasındaki pas sarkıtları ve pervanenin seri numarasının görünür olması da dahil olmak üzere, çürüyen geminin daha önce hiç görülmemiş ayrıntılarını sağlayan kopya ile tarihçilere gemi hakkında yeni ayrıntılar sağlayacağı umuluyor.

Ayrıca, daha fazla çalışmanın, teknenin 1912’de bir buzdağına çarpmasının ardından nasıl battığına dair cevaplar sağlayabileceği düşünülüyor. Titanic analisti Parks Stephenson, BBC News’e verdiği demeçte: “Gemi hakkında hala yanıtlanması gereken sorular, temel sorular var. Bu model, Titanik hikayesini spekülasyona değil, kanıta dayalı araştırmaya yönlendirmenin ilk büyük adımlarından biri” dedi. Titanic’in enkazı, Newfoundland kıyılarının yaklaşık denizin 600 km açıklarında, okyanus yüzeyinin 3.8 km altında iki yarıya oturuyor. Enkaz taramalarının Titanic hakkında detayların ortaya çıkarması hedefleniyor. Ayrıca bu tip tarama çalışmalarının dijital tarih konusunda önemli bilgiler içermesi de sağlanıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir