Dijital para birimlerindeki kötüye kullanım nasıl tespit edilir?

Dijital para birimlerindeki kötüye kullanım
Dijital para birimlerindeki kötüye kullanım

Avustralya’nın finansal istihbarat ve düzenleyici kurumu Austac, işletmelerin dijital para birimlerinin ve fidye yazılımlarının suç amaçlı kötüye kullanımını tespit etmelerine ve önlemelerine yardımcı olmak için iki finansal suç rehberi yayınladı.

Her kılavuz, işletmelerin bir ödemenin bir fidye yazılımı saldırısıyla ilgili olup olmadığını veya birinin kara para aklama, dolandırıcılık veya terör finansmanı gibi suçları işlemek için dijital para birimlerini ve blok zinciri teknolojisini kullanıp kullanmadığını belirlemesine yardımcı olacak pratik öneriler sunuyor.

Austrac’ın birisinin terörizmin finansmanı için dijital para birimleri kullanıp kullanmadığını belirlerken, örneğin kitle fonlaması veya çevrimiçi bağış toplama kampanyalarına yönelik işlemlerin ideolojik veya dini olarak motive edilmiş şiddet içeren aşırılık odaklı forumlarla bağlantılı olması veya bir müşteri hesabı, anında özel cüzdanlara aktarılan çok sayıda küçük mevduat alıyor.

Ausrac CEO’su Nicole Rose, “Finansal hizmet sağlayıcıların, fidye yazılımı saldırılarında kullanımları da dahil olmak üzere, dijital para birimlerinin suç amaçlı kullanımının belirtilerine karşı dikkatli olmaları gerekiyor” dedi.

Avustralya Siber Güvenlik Merkezi’ne göre, 2020-21 mali yılında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 15’lik bir artışla 500 fidye yazılımı saldırısı rapor edildi. Geçtiğimiz günlerde ise IDCare, eski kripto para borsası Alpha’nın 5.000’den fazla müşteri detayının çevrimiçi olarak ifşa edildiğini bildirdi.

IDCare’ye göre, bu ayrıntılar arasında 232 Avustralyalı ve 24 Yeni Zelandalı’nın ehliyet, pasaport, yaş kanıtı ve ulusal kimlik kartı resimleri yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz