Dijital paralar ile SWIFT askıya mı alınacak?

0

Dijital paralar ile SWIFT

Rusya’ya ait olan SWIFT’in dijital paralarla askıya alınabileceği gündeme geldi. Rusya Mekrez Bankası’nın bu kararı verebileceği konuşuluyor.

Dijital paralar ile SWIFT için sona mı gelindi?

Kripto para sektörüyle birlikte finansta dijitalleşmenin daha da hız kazanması, birçok ülkede dijital paralara yönelik çalışmaların artmasına neden oldu.

Rusya Merkez Bankası da yaptığı bir çalışmayla SWIFT’i duyurmuştu. Temel olarak SWIFT, bankaların ve çeşitli finans kuruluşlarının bilgisi ve talimatları doğrultusunda güvenli transfer ve mesajlaşma hizmeti sunuyor. 10 binden fazla kurum arasında sınır ötesi ve güvenli hizmet sunan SWIFTin geleceği ise tartışma konusu olmuş durumda.

Russia Today yöneticilerinden Olga Skorobogatova, önümüzdeki 5 yıl içinde birçok ülkenin dijital para birimi başlatacağını söylüyor. Bununla birlikte Skorobogatova, farklı türdeki bu teknolojik gelişimle Swift’e olan ihtiyacın da ortadan kalkabileceğini söylüyor.

SWIFT’in planları arasında ise kendi kripto para birimini oluşturmak gibi bir hedef yer almıyor. Ancak yaşanan dönüşümle birlikte SWIFT, bu alanda strateji değişikliğine gitmek durumunda kalabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>