Dijital plaka denemeleri başlıyor

0

Dijital plaka

Dubai, dijital plaka denemelerini başlatarak trafik güvenliğini sağlamayı amaçlıyor. Dijital plaka sistemleri ile kullanıcılar trafik işlemlerini de kolay bir hale getirebilecek.

Dijital plaka ile ne sağlanıyor?

Dubai tarafından denemelerine başalanacak olan yeni nesil plakalar, araç herhangi bir kaza yaptığında yetkililere direkt olarak uyarı verecek. İletişim özelliği sayesinde plakalar, acil durum hizmetlerine haber verecek. Ayrıca para cezaları, park ücetleri gibi günlük hayatta kullanıcıları uğraştıran işlem bilgilerine çok kolay bir şekilde ulaşılabiliecek. Böylelikle dijitalleşme sürecinde plakalar da katılmış olacak.

GPS ve vericiler ile donatılacak olan bu plakalar beraberinde bir takım tartışmaları da getiriyor. Bunlardan en çok endişeye neden olanı ise; güvenlik. Bağlantının olası bir şekilde hacklenmesi ile  kullanıcı verileri tehlikeye düşebilir.

Dubai dijitalleşme sürecine öncelik etmeye devam ediyor. Robot polis memurları, özerk devriye araçları ve bir uçan taksi hizmeti test etti. Geçtiğimiz yıl, şehir yetkilileri Dubai Uluslararası Havalimanı ziyaretçilerini düzinelerce yüz tanıma ve iris tarama kameralarıyla tarayacak bir tünel geliştirmeyi planladıklarını açıkladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>