Dijital pound endişelere neden oluyor

0

dijital pound

İngiliz parlametosu tarafından dijital pound endişelere neden oluyor.dijital pound’un finansal istikrarsızlığa neden olabileceği konuşuluyor.

Dijital pound endişe kaynağı oldu

İngiliz milletvekilleri yaptığı açıklamada, tüketiciler tarafından kullanılan bir dijital poundun finansal istikrara zarar verebileceğini, kredi maliyetini artırabileceğini belirtti. Finans sektöründe toptan kullanım için bir versiyonun daha fazla değerlendirme gerektirdiğini söyledi.

İngiltere merkez bankası ve maliye bakanlığı, en erken 2025’ten sonra piyasaya sürülecek olan bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) üzerinde ilerleyip ilerlememe konusunda bu yıl bir istişare yapacaklarını söyledi.

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, nakit kullanımı düştükçe özel sektörün dijital ödemelere hakim olmasını önlemek için CBDC’ler üzerindeki çalışmalarını hızlandırdı. Big Tech tarafından verilen yaygın olarak kullanılan kripto para birimleri olasılığı da bu tür çabaları harekete geçirdi.

Parlamentonun seçilmemiş üst meclisi tarafından hazırlanan bir rapora göre, haneler ve işletmeler tarafından günlük ödemeler için kullanılan bir e-pound, insanların ticari banka hesaplarından dijital cüzdanlara nakit taşımasına neden olabilir.

Raporda, bunun ekonomik stres zamanlarında finansal istikrarsızlığı tetikleyebileceği ve borç verenlerin temel fon kaynağının kuruyacağı için borçlanma maliyetlerini artırabileceği belirtildi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>