Dijital projelerin başarısız olmasındaki 4 neden

0

Dijital projeler

Mordor Intelligence’a göre, dijital dönüşüm yalnızca 2020’de imalat pazarında 263 milyar dolar değerindeydi. 2026’da ise 767 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Görünüşte sınırsız ödüllere rağmen, kuruluşlar dijital dönüşüme karşı temkinli olmaya devam ediyor . Büyük ve karmaşık organizasyonlarda büyük ölçekte temel bir değişim sağlamanın zor olduğunu öne süren Boston Consulting Group’a göre, dijital dönüşümlerin neredeyse dörtte üçü (yüzde 70) hedeflerinin gerisinde kalıyor ve çoğu zaman derin sonuçlar doğuruyor.

Dijital dönüşüm başarısızlığının hem mecazi hem de gerçek anlamda yüksek bir maliyeti olabilir. Başarısız bir dijital dönüşüm, çalışanların katılımını, ilgisini ve elde tutmayı olumsuz etkileyebilir. Ayrıca, ürün zaman çizelgeleri kaydırılıp ertelendiği için, bunların tümü şirketin karlılığını ve kaçınılmaz olarak hisse senedi fiyatını etkileyecek önemli bir finansal maliyet taşıyacaktır.

Harvard Business School Profesörü Tsedal Neeley ve PricewaterhouseCoopers işgücü strateji ortağı Julia Lamm, dört önemli faktörü paylaşıyor.

Değişime karşı olan işyeri kültürü

Dijital dönüşümün önündeki en büyük engel şirket kültürü. Çoğu zaman, dijital dönüşüm girişimleri başlatılır, ancak değişime dirençli çalışanlar tarafından görmezden gelinir ve atlatılır. Etkili dijital dönüşüm, organizasyonun vizyonuyla iç içe olmalıdır.

Liderler arasında düşük dijital akıcılık

Şirket liderleri öncelikle dijital dönüşümün kademeli bir değişim olmadığını anlamalıdır. Bu, mevcut sistemlerin, yapıların ve rutinlerin elden geçirilmesini içeren radikal bir değişimdir. Dijital dönüşüm kadar kapsamlı ve her şeyi kapsayan bir süreç, ağır bir liderlik yatırımı gerektirir.

Verimsiz veri analizi

Çoğu zaman başarısız dijital dönüşüm, pazar araştırması eksikliğinden sorumlu tutulur ve bu da rakiplere ayak uyduramamaya yol açar. Ancak Neeley, çoğu şirketin veri eksikliği olmadığına dikkat çekiyor. Çoğunluk, temizlenmemiş veya kullanılabilir bir biçimde toplanmamış çok sayıda verinin avına düşer.

Müşteri katılımı eksikliği

Birçok şirket sürekli olarak müşteri geri bildirimi ister. Ancak, dijital dönüşümü başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için şirketlerin, Neeley’nin yeni ürünler tasarlamak ve aynı zamanda müşterilerini şirketin emeğinin dijital meyvelerinin muktedir alıcıları olacak şekilde dönüştürmek olarak tanımladığı ikili dönüşüme girmeleri gerekiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>