Dijital sanatların genç temsilcilerinin ilk yurtdışı dijital sanat sergisi Londra’da

0

bang. Prix programına katılan altı sanatçının eserlerinden oluşan dijital sanatlar sergisi, Londra’da gerçekleşti

Yeni medya, biyo sanat, kinetik sanat ve veri sanatı alanlarında çalışan 35 yaş ve altında üretim yapan gençlerin projelerini yurt içi ve yurt dışında izleyiciler ile buluşturan bang. Prix, Nisan ayında altı sanatçının eserlerinden oluşan ve Londra’da gerçekleştirilen sergide ziyaretçiler ile bir araya geldi.

Londra’daki sergi, sanattan ilham alan inovasyon projelerinin önünü açmak ve gençlerin teknolojik ve bilimsel unsurlar içeren sanatsal üretimlerini desteklemek hedefiyle yıl boyunca farklı sergi ve etkinliklerle dinamik kalan inovasyon ekibi ArtBizTech’in ana destekçisi olduğu bang. Prix programına başvuran gençlerin eserlerinden oluştu. Dijital sanatlar alanında üretim yapan genç sanatçıların hem Türkiye’de, hem de farklı ülkelerde görünürlüğünün artırılması hedefiyle gerçekleştirilen sergi, katılımcıların yoğun ilgisi ve beğenisiyle karşılaşırken, sanat, tasarım, inovasyon ve iş dünyasından birçok ziyaretçiyi ağırladı.

Sergide yapay zekâ ile oluşturulan VR deneyimi bang. Neuro, Betül Aksu’nun ses enstalasyonu (yürüme), Beyza Dilem Toptal’ın veri görselleştirmesi (Digital Empathy), Ecem Karabıyık’ın kinetik tasarımı (Polyheads), İdil Kem’in biyo sanat projesi (Ubiquitous) ve Nergiz Yeşil’in biyo sanat yerleştirmesi (Other Possible Normals) izleyicilerle buluştu.

Farklı projelerle sanatçıların global açılımına destek

Aynı hafta içerisinde Queen Mary Üniversitesi’nde bang. Prix ekibince gerçekleştirilen seminerde ise, yeni medya alanında çalışan sanatçılarla birlikte “Dünyanın farklı bölgelerindeki dijital sanat deneyimini sergileme bağlamını değiştirerek yeniden düşünme: İstanbul – Londra” projesi ele alındı.

Sergi kapsamında bang. Prix ve ana destekçisi ArtBizTech ekiplerinin ilk iki oturumunu İstanbul’da Akbank Sanat ve Sonar+D’de yaptıkları “Dijital Sanat Alanında Çalışan Sanatçıların Uluslararası Mobilitesi” design thinking projesinin ikinci aşaması olan fikir geliştirme aşaması, Londra’da dijital sanatlar alanında çalışan sanatçılarla birlikte gerçekleştirildi.

Birinci aşamada ise 22 farklı ülkeden katılımla gerçekleştirilen araştırma ile iç görü raporu hazırlanıp, herkese açık bir şekilde yayımlanmıştı. Workshop sonrası ortaya çıkan fikirler bang. Prix web sayfası üzerinden incelenebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>