Dijital varlık ihraç edilmesinde vergi indirimi uygulaması

0

Dijital varlık

Rus milletvekilleri, dijital varlık ve kripto para ihraç edenleri katma değer vergisinden potansiyel olarak muaf tutacak bir yasa taslağını onayladı.

Rusya Merkez Bankası, finansal istikrar konusundaki endişeleri öne sürerek kripto para birimleri ve diğer dijital varlıklara yönelik şüphelerini uzun süredir dile getiriyor. Öte yandan Maliye Bakanlığı’nın kripto para birimlerini nasıl yasallaştıracağını araştırdığı bildiriliyor.

Ancak Şubat ayında düzenleyici, blockchain platformu Atomyze Russia’ya dijital varlıkları değiştirmek için ilk lisansı verdi. Bunu kısa süre sonra baskın borç veren Sberbank için bir lisans izledi. Eşi görülmemiş Batı yaptırımları, Ukrayna’ya karşı başlatılan saldırganlık üzerine Rusya’nın finans sisteminin kalbini vurdu ve milletvekilleri, darbeyi yumuşatmak için yeni yasalar getirmek için çabaladılar.

İşlemlerdeki cari oran, standart varlıklarla aynı şekilde yüzde 20’dir. Yeni yasaya göre, vergi Rus şirketleri için yüzde 13 ve yabancı şirketler için yüzde 15 olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>