Dijital vergi artışı Avrupa’yı vuracak

0

Yeni yılın gelişi ile birlikte Avrupa Birliği vergi konusunda da farklı çözümlere yelken açtı. E-Kitap ve akıllı cihaz uygulamaları gibi dijital ürünlerden alınan vergilerin oranlarında ciddi yükselişe gidilebilinir.

Daha önce, 2008 yılında alınan kararlara göre dijital hizmetlerden alınacak olan vergiler, servisi alan müşterinin bulunduğu lokasyona göre belirlenmekteydi. Yeni yasalar ile bu başlıkta değişime gidilebilinir ve Avrupalı hükümetlere yaklaşık olarak ekstra 1 milyar dolarlık yıllık gelir vergisi sağlanımı gerçekleşebilir. 28 ülkeden hangilerinin daha çok vergi alacağı ise henüz belli değil.

Amazon ve Apple gibi ABD devleri, uygun vergi kuralları sebebiyle Avrupa’nın belli ülkelerinde hizmet ve dağıtım binalarını kuruyor ve buradan desteğe devam ediyordu. Bunun farkında olan Avrupa Birliği üyesi devletler de gelirlerini arttırabilmek için farklı bir yola adım atmaya karar verdiler. İrlanda ve Lüksenburg gibi lokasyonlarda bulunan merkezler sebebiyle büyük isimler yakında çok daha fazla vergi ödeyecek.

Son olarak Google ve Apple gibi dünyanın en büyük iki uygulama pazarı sahibi ismi ise dijital satışlardan elde ettikleri gelir için vergi indirimine gitmeyecek, geliştiricilerden yeni ekstra vergileri talep edecekler. Geliştiriciler ise bu bedelleri son kullanıcıdan talep edebilecekler ancak bu uzun süreçte ciddi sıkıntılara sebep olabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>