Dijital video tüketimi dudak uçuklatıyor

0

İnsanlar video izlemeye giderek daha fazla zaman harcıyor ve çevrimiçi platformlarda bu oran çok daha hızlı yükseliyor. Elbette ‘çevrimiçi’ kavramı sadece bilgisayarları değil mobil platformları, oyun konsollarını ve IP TV tabanlı televizyon kutularını da içeriyor.

İnsanlar sadece 2014 yılının ikinci çeyreğinde internet üzerinden tam 38,2 milyar adet ücretsiz video izledi. Bu sayı geçtiğimiz yıl aynı döneme göre yüzde 43 daha yüksek. Üstelik izlenen bu videoların beşte üçü akıllı telefonlar üzerinden izlendi.

Aynı dönem içinde reklam verenler yüzde 25,8 oranında daha fazla para harcadılar. Bu artışın sebebi de elbette her ücretsiz video başına düşen ortalama iki reklam olarak gösterilebilir.

Ayrıca video sitelerinin aylık tekil ziyaretçi sayısı iki katından fazla arttı, yılda yüzde 146 civarında bir büyüme görülüyor.

Video trafiğini sadece Youtube veya Vimeo’da yayınlanan ücretsiz videolar oluşturmuyor. Adobe’nin araştırmasına göre çevrimiçi hizmetlere ‘giriş yapılarak’, yani bir kullanıcı adı ve şifre ile televizyon izleme oranları da geçtiğimiz yıla göre yüzde 388 oranında artmış durumda. Bu şekilde televizyon izleyen insanların sayısı da yine geçtiğimiz yıla göre yüzde 85 artmış.

Son olarak masaüstü bilgisayarlarından video izleyenler ‘televizyon kutularına’ geçiş yapıyor.

Araştırmalar Adobe Analytics ve Adobe Primetime kullanılan sitelerden alınan verilere göre yapılmış, dolayısıyla genel internet videosu çılgınlığının sadece bir kısmını içeriyor. Örnek olarak Youtube, Hulu ve Netflix gibi büyük oyuncuların araştırmaya dahil olup olmadığı belli değil.

Daha fazla detay için Adobe Digital Index‘e göz atabilir veya ilgili raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>