Dijital Yuan tehdit mi?

0

Dijital Yuan tehdit

ABD’de Ulusal Güvenlik Birimi’ne göre Dijital Yuan tehdit oluşturuyor. Peki Dijital Yuan gelen için gerçekten de bir tehdit mi?

Gelecek için Dijital Yuan tehdit oluşturuyor iddiası

Mevcut para birimlerinin dijitalleşmesi sürecinde Çin öncü adımlar atıyor. Ülkenin resmi para birimi Yuan için Dijital Yuan’ı çıkaran Çin’de bu para birimi yakında kullanıma sunulacak.

Ancak bir yandan da bu para birimine yönelik eleştiriler geliyor. ABD’de Ulusal Güvenlik Birimi tarafından yapılan açıklamaya göre Dijital Yuan bir tehdit olarak görülüyor. Yayınlanan rapora göre Ratcliffe, Dijital Yuan ile güvenlik sorunları da birlikte görüyor. Ratcliffe, Çin’e bu mevcut sorunlar hakkında bilgi verilmesi yönünde çağrıda bulunuyor.

Ancak ABD’den gelen bu endişe dolu açıklamaların arkasında, aslında doların değer kaybetme endişesi yer alıyor. Dijital Yuan eğer başarılı olursa ve uluslararası ticarette kullanılırsa, doların bu alandaki liderliği zedelenebilir. Dolayısıyla ABD tarafından Dijital Yuan’a karşıt açıklamalar yapılıyor.

Çin’in bu açıklamalar sonrasında Dijital Yuan için olası güvenlik risklerine yönelik bir açıklama yapıp yapmayacağı ise şimdiden merak ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>