Dijitalde insan kaynağı raporu yayımlandı

0

Rapora göre en önemli sorun sektördeki yetenek açığı ve kalifiye eleman eksikliği

IAB Avrupa Eğitim Yürütme Komitesi tarafından bu yıl ikincisi hazırlanan “Dijitalde İnsan Kaynağı Raporu” geçtiğimiz hafta yayımlandı. 28 Avrupa ülkesi başta olmak üzere, Asya ve Ortadoğu ülkelerinden toplam 454 eğitimci, insan kaynakları yetkilisi, sektör profesyoneli ve iş arayışında olan adaylar çalışmada yer aldı.

Adayların maaş beklentisi çok yüksek

Dijital’de İnsan Kaynağı Raporu 2019 sonuçlarının en dikkat çekenlerinden biri, katılımcıların yüzde 75’inin, dijitalde işe alım için en önemli engelin yetenekli ve yetkin eleman eksikliği olduğunu belirtmesi oldu. İşe alınacak adayların yüksek maaş beklentileri de yüzde 54 ile ikinci en büyük engel olarak karşımıza çıkıyor. Potansiyel adayların azlığı ise yükse maaş beklentisine yol açıyor.

Dikkat çeken bir diğer sonuç ise geçen yıl olduğu gibi bu yılda işverenlerin teknik pozisyonlara ağırlık vermeye devam ediyor olması. Programatikyüzde 59,analyticsyüzde 51 ile en çok ilgi gören pozisyonlar olurken, yüzde 44 ile sosyal medya ve yüzde 43 ile çapraz medya (Cross – Media) onların ardından geldi.

Şirketiçi eğitimlere katılım çok az

Rapor, şirket içi eğitimlere katılanların oranının istenilen düzeyde olmadığını da ortaya koydu. Ankete katılan az kıdemli ya da kıdemli çalışanlara göre şirketlerindeki pozisyonların sadece yüzde 30’undan azı son bir yılda eğitimlere katıldığını belirtiyor. Ayrıca eğitimlere ayrılan bütçelerde de sorun olduğunu ortaya koyan raporda, katılımcıların yüzde 44’ü bu bütçelerin artacağını düşünürken, yüzde 30’u eğitim bütçelerinin azalacağına inanıyor. Ankete katılanların yüzde 90’ı ise, kendi bütçelerinden karşılamaları gerekse de bu eğitimlerden yararlanmak istiyor.

Raporuna tamamına şuradan ulaşabilirsiniz (İngilizce)

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>