Dijitalleşme tiyatroyu nasıl değiştiriyor?

0

Şahika Tekand ile Stüdyo Oyuncuları’nın 34 yıllık tarihi sahne sanatları ile dijitalleşmenin ilişkisini de ortaya koyuyor. Zorlu PSM’nin “Sahne Tozu Yutanlar” programında, Aşınma oyununda tek kişilik performans sergileyen Yiğit Özşener ile sohbet eden Tekand, bu ilişkinin dönüşümünü izleyici boyutu ile birlikte ortaya koyuyor.

					
					

Bundan 27 yıl önce teknoloji ile ilişkisini, “bilgisayarla daha yeni tanışıyordum ve VHS kasetlerden örnek performanslara bakıyorduk” sözleriyle ifade eden Tekand, “Bunu söylememin sebebi seyirci tam da o zamanlarda değişmeye başladı. Şu anki mevcut seyircilerin çoğu başka bir medya kullanarak aslında hayatla ilişkilenen bir seyirci ve canlı olanla ilişkileri değişmiş bir seyirci” diye devam ediyor.

Bu değişim içinde sosyal medyanın ya da başka bir ifade ile yeni sosyalleşme ortamının oynadığı önemli bir rol söz konusu.

Tekand, “Çok eskiden bunun farkında olsak da şimdi daha elle tutulur bir biçimde o değişimi görebiliyoruz. Eskiden oyun sırasında telefonunu açıp, kullanan seyirciye kızıyorduk yahut ‘eyvah oyunu beğenmediler’ paniğine kapılıyordum. Bugün ise meğer telefonu eline aldığı sırada Instagram’a oyunu çok beğendiğini yazıyormuş. Dolayısıyla bütün davranış değişti. Bu sebeple senin üretiminde yaptığın şey de değişiyor çünkü tiyatro seyir yeriyle birlikte gelişen bir şey” şeklinde konuşuyor.

Bu sözler, sanatın insanı anlama ve anlatma boyutu açısından olduğu kadar dijital araçları daha fazla kullanan insan ile yeni bir ilişki kurmak zorunda olan işletmeler ve markalar için de dikkat çekici. Tekand’ın yıllara yayılan analizi, bugün bir CMO’nun belki de her hafta yeniden ele alması gereken bir veri analitiği problemi. Dijital ikizler ve metaverse adımları atılırken, her gün sahne alan markalarla deneyimli bir sanatçının belki konuşacak başka şeyleri de vardır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>