Direksiyonsuz araçlar için onay istendi

0

Direksiyonsuz araçlar

General Motors ve Ford Motor, ABD oto güvenlik düzenleyicilerinden, direksiyon simidi ve fren pedalı gibi insan kontrolleri olmayan sınırlı sayıda kendi kendine giden araç kullanmak için muafiyet vermelerini istedi.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) Çarşamba günü ayrı dilekçeleri yayınladı ve 30 gün boyunca kamuoyunun yorumlarına açtı. NHTSA, sınırlı sayıda aracın gerekli insan kontrolleri olmaksızın ABD yollarında çalışmasına izin vermek için dilekçe verme yetkisine sahip. Her iki otomobil üreticisi de yolculuk paylaşımı ve teslimat hizmetleri için, yasaların izin verdiği maksimum sınır olan yılda 2.500’e kadar araç kullanmak istiyor.

GM’nin önerdiği araçta direksiyon simidi, pedal, manuel dönüş sinyali ve ayna bulunmayacakken, Ford’un sunduğu araçta fren, gaz ve direksiyon komutları vermesi için otomatik sistem öngörülüyor.

Ford, bu on yılın başlarında kendi kendini süren bir sürüş selamlama ve paket teslimat aracı dağıtmayı planladığını söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>