Disney+ doğru zamanda doğru yerde yayılacak

0

Disney+, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da, Türkiye’nin de dahil olduğu 42 ülkede ve 11 yeni bölgede bu yaz yayına başlayacağını açıkladı. The Walt Disney Company’nin dijital yayın platformu Disney+’ın Güney Afrika, Polonya ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni de kapsayan geniş bir coğrafyada operasyona başlaması, Türkiye’de film ve dizi olarak üretilen medya içeriği için de yeni bir dağıtım kanalı oluşturabilir. Şu andaki yelpazede Disney, Pixar, Marvel, Star Wars, National Geographic başta olmak üzere platforma özel orijinal yapımların da yer alacağı binlerce saatlik içerik önemli bir medya gücü oluşturuyor. Hem izleme hem de Türkiye’deki medya içeriğini daha geniş bir coğrafyada ticarileştirme konusunda yaz ayları için açıklanan aksiyona bakmamız gerekiyor.

Bununla birlikte Disney+ kararı için bugünden söyleyebileceğimiz, kararın zamanlamasının  çok yerinde olduğu. Yatırım dünyasında bugünlerde Netflix üzerinden yapılan tartışma, oyunun dinamiklerinin değiştiğini ve daha önce beklenmedik kabul edilen sonuçların artık olası olduğunu gösteriyor. Seeking Alpha internet sitesinde Netflix’in hisse senedi değerinde bu yılın başındaki düşüşü konu alan değerlendirmede akan (streaming) medya alanındaki yarışın içeriğin zenginliği ile sınırlı olmadığı değerlendirmesi yapılıyor.

Netflix’in 17 Ocak haftasında yaptığı açıklamada, 2021’in dördüncü çeyreği için hedeflediği 8,5 milyon yeni kullanıcı sayısına ulaşamaması hisse senedinin 24 Ocak’ta yüzde 6’lık yeni değer kaybına uğramasının gerekçelerinden biri olarak gösteriliyor. Hisseler, perşembe günkü açıklamanın ardından cuma günü de Wall Street’te yüzde 22’lik düşüş yaşamıştı. Netflix, 8,28 nilyon yeni kullanıcı ile hedefinin sadece 220 bin kişi ile hedefinden sadece yüzde 2,6 sapmış durumda. Düşüşün nedeni bununla sınırlı değil: şirket 2022’nin ilk çeyreğindeki yeni hedefini de 2,5 milyona çekmiş durumda. Analistler bu gelişmeleri, akan medya platformu savaşında belirsizlik olarak değerlndiriyor. Bu belirsizlik, Disney+ için doğru zamanlama anlamına geliyor. Karışık piyasada yükselme fırsatları çok daha fazladır. Tabii, doğru strateji ve adımların eşlik etmesi durumunda.

Nielsen’in Netflix’in dizilerinden sadece Lucifer’ın 2021’de 18,34 milyar dakika stream edildiğine işaret eden 2021 izlenme raporu ve Netflix’in müşteri kaybetmemesine bakıldığında, oyunun yeni kuralını daha net görebiliyoruz. Oyun, teknoloji ve medya boyutundan çıkıp borsanın temel kuralı olan gelecekteki büyüme beklentisine endekslenmiş durumda. Netflix ile igili sıkıntı bu beklentideki gerilemeden kaynaklanırken oyun sahasının bozulması, yeni oyuncular için iyi bir fırsat.

Netflix ile ilgili tablodan yola çıkarak Disney+’ın harikalar yaratacağını söylemek doğru olmasa da, Disney+ açısından bundan bir yıl önceki tabloya göre daha avantajlı bir tablo görüyorum. Nieelsen Ratings’in 2021 başında 2020 verilerini baz alarak hazırladığı listede Disney+ ilk beşte sadece, 14,52 milyar dakika stream edilen The Mandalorian ile beşinci sırada yer alıyordu. Bu seneki yaygınlaşma planı açıklanırken çok daha elverişli bir tablo ile karşı karşıya olunduğu aşikar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>