Disney, Fox’u satın mı alıyor?

0

Medya ve teknoloji dünyası bugün şok bir haberle çalkalandı. Dev içerik üreticisi Disney’in TV yayıncısı FOX’u satın alacağı haberi ortaya çıktı.

Mickey Mouse’un yaratıcısı dev içerik üreticisinin Netflix’e rakip olmak için kendi stream video servisini kurmaya çalıştığı biliniyordu ancak geçtiğimiz yıllarda Star Wars markasını satın alarak herkesi şaşırtan şirketin bu kez de TV yayıncılığına girme planlarıyla şaşkınlık yarattı.

Teknoloji şirketleri neden tedirgin oldu?

Gelişmenin teknoloji sektöründe yankı uyandıran yanı ise FOX’u satın alarak çok güçlenecek olan şirketin dev bir teknoloji şirketini de satın almak için hamle yapabilecek olması. Daha önce Twitter’ı almak için çetin pazarlık yapan ancak Twitter’de ortaya çıkan kullanıcı kavgaları nedeniyle prestij kaybedeceğinden çekinerek satın almadan vazgeçen şirketin sadece içerik üreten bir dev olarak kalmak istemediği, kendi içeriğini pazarlamak için yeni çağda teknolojiye ve yayın kanallarına sahip olmak istediği biliniyor.

Fox’a sahip olacak içerik üreticisinin ise şimdi Fox’un sağlıklı işleyebilmesi için internet ve yayıncılık teknolojilerine de yoğun yatırım yapması gerekecek. Dolayısıyla Fox satın alması gerçekleşirse gözler teknoloji şirketlerine çevrilecek.  Zira Disney + Fox birlikteliğinde içerik üreticisi artık YouTube’un, Netflix’in, Amazon’un, Facebook’un ve Google’ın rakibi haline gelecek.

Hazır olun, ortalık çok karışacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>