Disney’in streaming servisi yılda 5 milyar dolar kazanacak

0

Dünyanın en önemli içerik üreticilerinin başında gelen Disney, kendi streaming servisini kuracağı için 2019 yılında Netflix ile sözleşmesini sonlandıracağını açıklamıştı. Peki Disney, kendi içeriklerini kendi yayınlayarak ne kadar para kazanacak?

Yatırım bankacılığı konusunda en güvenilir isimlerden olan Morgan Stanley’e göre, Disney’in zengin içerik servisi 10 sene içinde 30 milyon aboneye ulaşma potansiyeli taşıyor. Bu da Mickey Mouse’un ve Star Wars’un sahibi olan şirketin, her yıl 5 milyar doları sadece streaming servisi üzerinden kazacağı anlamına geliyor. 

25 milyar dolar değer

Dahası, Morgan Stanley’e göre, şirketin sadece streaming servisi bu 10 yıl içinde 25 milyar dolar değere ulaşacak. 

Ünlü içerik üreticisini yatırımcılar için cazip kılan nokta, şirketin elinde bulunan güçlü içeriğin, rakiplerinde bulunmuyor olması. Doğrudan çocuklara hitap eden çok sayıda değerli içeriğe sahip olan ve sürekli içerik üretmeye devam eden 100 yıllık şirketin, henüz içerik üretme konusunda çok yeni olan Netflix, Hulu, Amazon veya Apple gibi servislere karşı çok güçlü bir pozisyon kazanacağı düşünülüyor. Diğer bir deyişle, sahip oldukları tüm teknolojik avantaja ve marka değerine rağmen Netflix, Amazon, Apple veya Hulu’nun Disney’in güçlü içeriği ile rekabet etmesinin zor olacağı düşünülüyor. Dolayısıyla Morgan Stanley, müşterilerine, Disney’e yatırım yapma fırsatlarını değerlendirmeyi düşünmeleri yönünde uyarı yapıyor.

Öte yandan rapor, Disney’in daha önce bu tür bir yüksek teknolojili doğrudan içerik ulaştırma deneyiminin olmaması nedeniyle ilk yıllarda sorun yaşayabileceğinin de altını çiziyor. Piyasadaki yatırımcılar da Disney’in streaming servisinin başarısını görmeden, Netflix’ten gelecek gelirlerden vazgeçmesini endişeyle karşılıyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>