Dizel skandalına Mercedes de mi karıştı?

0

Dizel motorlu VW otomobillerin ABD’deki emisyon ölçümleri yapılırken şans eseri keşfedilen ölçümleri yanıltma amaçlı hile yazılımı ile ortaya çıkan dizelgate skandalına bir Alman otomotiv devi katılmış olabilir.

Sende mi Mercedes?

ABD’deki otoritelerin Alman otomobillerini yoğun inceleme altına aldığı soruşturmada şimdi de Mercedes otomobillerini üreten Daimler’in benzer bir hile yazılımı kullandığına dair şüphe ortaya çıktı.

Soruşturmayı yürüten mühendislerin keşfine göre Mercedes kendi orijinal çözümüyle emisyon ölçümlerini yanıltacak bir yazılımı otomobillerine yüklemiş bulunuyor.

Buna göre Mercedes dizel otomobillerine 26 km’lik sürekli sürüşün ardından emisyon kontrol sistemlerini devreden çıkararak aracın performansını ve dolayısıyla carbon salınımını da büyük oranda artıran bir yazılım eklemiş.

Mercedes bu sayede, araçlarının emisyon kontrolüne girmesi durumunda temiz sonuç almasını garantilerken, uzun yola çıkmış ve daha fazla hız, daha fazla güç isteyen kullanıcıları da mutlu edecek şekilde 26 km’lik sürüş sonrasında aracın performansını kısıtlayan önlemleri devre dışı bırakarak motorun tam performansını devreye alıyor. Böylece sürücüler şehir içinde kısa mesafelere, ev-iş arasındaki kısa yolculuklarda zaten yoğun trafikte oldukları için ihtiyaç duymadıkları yüksek performasın eksikliğini hissetmezken, şehir dışı yollarda aradıkları yüksek performansa da 26 km gibi, nispeten kısa bir sürüş mesafesi sonrasında ulaşabiliyorlar.

Alman medyasının ele geçirdiği bu gizli raporun ise Nisan 2016’da başlayan Mercedes soruşturmasında tespit edildiğinin altı çiziliyor. Şimdi merak edilen soru şu: Amerikalılar bu konuda ellerindeki delilleri güçlendirip Alman otomotiv endüstrisine tek seferde çok ağır bir ceza kesmeyi planlıyor olabilir mi?

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>