DJI drone’ları Çin casusu mu?

0

ABD’de çok önemli bir iddia, devlet kurumlarının DJI drone’larını kullanmayı bırakmalarıyla sonlanacak gibi görünüyor. ABD’de iç güvenlik birimi Homeland Security, tüm devlet kurumlarına gönderdiği bir uyarıyla, Çin şirketi DJI’ın dronlerarını operasyonlarında kullanmamalarını istedi.

Drone kameraları casusluk için kullanılıyor

Homeland Security’nin uyarısına göre, DJI drone’larında tespi ettikleri bir koda göre, Çin istihbarat birimlerinin her drone’un lokasyonunu tespit etmesinin ve buna göre drone üzerinden bölgeyi gözetlemelerinin mümkün.

Güvenlik güçleri, Çin istihbaratının kamu kurumları, elektrik santralleri, polis istasyonları, barajlar, hastaneler, askeri binalar, federal binalar gibi bölgelerdeki drone’lara erişerek görüntü alabileceğini, şifreleri çalabileceğini, dijital saldırılar yapmak için drone’lardan gelecek verileri kullanabileceklerini dile getiriyor.

Daha önce ABD ordusu da askeri birimlerin DJI drone’larını kullanmasını yasaklamıştı. Bu yasağa askeri personelin ailelerinin evlerine veya ordu evlerine DJI drone’ları sokmaları da dahil. 

Görüldüğü üzere, dijital teknoloji kimin elindeyse, casusluk için kullanmaktan çekinmiyor. Bu durumda cep telefonlarının, laptopların, işletim sistemlerinin, ofis yazılımlarının nasıl kullanılmış olabileceğini tahmin etmek zor değil ki, Eward Snowden’in ortaya çıkardığı Prism skandalı, ABD hükumetinin tüm cep telefonlarını, bilgisayarları, e-postaları bu şekilde izleyip dinleyebildiğini gösteriyordu. Dönemin ABD başkanı Barack Obama da Prism operasyonunu inkar etmemiş sadece bu operasyonda “ABD vatandaşları dışındaki yabancıları” izlediklerini kabul etmişti.

Eski CIA ajanı Edward Snowden ise şu anda ABD’nin arananlar listesinde en üstte bulunuyor ve ABD istihbaratının Snowden’i gördüğü yerde öldürmek üzere emir aldığı biliniyor. Snowden, hayatta kalabilmek için Putin’in sağladığı koruma ile Rusya’da gizli bir lokasyonda yaşıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>