DJI, kullanıcılarına savaş açtı

1

Dünyanın en büyük tüketici seviyesi drone üreticisi Çinli DJI, drone’larını modifiye eden kullanıcılarına savaş açtı.

Drone’ları satın aldıktan sonra üreticinin drone üzerindeki kısıtlamalarını hacker yöntemleriyle kaldırmaya çalışan kullanıcılar için internette çok sayıda kaynak mevcut ve bu yöntemler büyük ilgi görüyor. YouTube üzerinde DJI drone’ları için hack yöntemlerinin yer aldığı videolar büyük ilgi görebiliyor.

Ancak kullanıcıların bu tutkuları büyük tehlike yaratıyor. Drone’larını yasak bölgelerde uçurmak isteyen kullanıcılar nedeniyle uçaklar düşme tehlikesi yaşıyor, orman yangınlarına müdahalede sorunlar ortaya çıkıyor, ağır drone’ların kalabalık mekanlarda insanların üzerine düşmesi riski ortaya çıkıyor. 

DJI, modifiye edilmiş bir drone nedeniyle oluşabilecek kazalardan sorumlu olmayacağının altını çizerken, bu içerikleri hazırlayan ve yayınlayan kişilerin, şirkete ait telif haklarını ve ticari sırları ihlal ettiklerini hatırlatıyor. 

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>