DNA verileri için güvenlik alınmalı

0

Washington Üniversitesi akademisyenleri, DNA verileri için güvenlik önlemlerinin alınması gerektiğini açıkladı. Bu verilerle sahte profillerin oluşturulabileceği belirtildi.

DNA verileri kimseyle paylaşılmamalı

DNA testlerinin artık basit bir hale gelmesiyle, bu test sonuçları da kullanıcılar tarafından daha ulaşılabilir ve paylaşılabilir oldu. Hatta bu alanda DNA test sitelerinin de sayısında da önemli bir artış yaşandı.

Ancestry.com ve MyHeritage gibi şirketlerin veritabanlarında kayıtlar toplanırken,GEDmatch gibi üçüncü taraf web siteleri, başkaları tarafından gönderilen DNA sekanslarını karşılaştırmak için de kullanılabilir.Genetik özelliklerimiz ve soy ağaçlarımız hakkında daha fazla şey öğrenmek ilginç bir deneyim olsa da Washington Üniversitesi akademisyenleri gizlilik ve güvenliğimiz için bunların paylaşılmasının tehlikeli olduğunu söylüyor.

Ağ ve Dağıtılmış Sistem Güvenliği Sempozyumu’nda, DNA verilerinin kullanılarak sahte profiller oluşturulabileceği ve bu şekilde siber saldırıların gerçekleşebileceği belirtildi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>