DNS kesintisi internet devlerini etkiledi

0

DNS kesintisi internet

Geçtiğimiz günlerde yaşanan DNS kesintisi internet devlerini etkiledi. Birçok internet devi kesinti nedeniyle hizmet veremedi.

DNS kesintisi internet devlerini hizmet dışı bıraktı

22 Temmuz tarihinde internetin büyük bir kısmı çevrimdışı kaldı. UPS, FedEx, Airbnb, Fidelity ve diğer birçok dev de dahil olmak üzere popüler siteler, uygulamalar ve hizmetler çevrimdışı kaldı.

Steam, LastPass ve PlayStation Network de bu kesintiden etkilenenler arasında yer aldı. Avrupa’daki medya kuruluşları da dahil olmak üzere dünyadaki diğer birçok web sitesi de bu kesintiden etkilenenler arasında yer aldı.

Bunun nedeni, şirketlere ağ ve içerik dağıtım hizmetleri sağlayan internet güvenliği devi Akamai’deki bir kesinti gibi görünüyor. Akamai , web sitelerinin, uygulamaların ve hizmetlerin sorunsuz ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için tasarlanmış bir hizmet olan Edge DNS ile ilgili bir sorun bildirdi.

DNS hizmetleri, internetin nasıl çalıştığı açısından kritik öneme sahiptir, ancak hatalara sahip oldukları ve kötü niyetli kişiler tarafından kolayca manipüle edilebildiği biliniyor. Akamai gibi şirketler, müşterileri için bu sorunlardan bazılarını çözmeyi amaçlayan kendi DNS hizmetlerini oluşturmuş durumda. Ancak işler ters gittiğinde veya bir kesinti olduğunda, bu, tüm müşteri web sitelerinde ve buna bağlı hizmetlerde zincirleme bir etkiye neden olabiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>