Doctolib 28 milyon dolar yatırım aldı

0

Avrupa’daki doktorlar için bir online rezervasyon uygulaması ve yönetim yazılımı olan Doctolib, Accel gibi firmaların sağladığı destek sayesinde 28 milyon dolar yatırım aldı.

2013’te Paris’te kurulan Doctolib, doktorların rezervasyonlarını yönetmesini ve online olarak hastalarla iletişim kurmasını sağlayacak yeni yazılımlar ile destek vermeye başladı. Abonelik üzerinden çalışan sistemde, hastaların doktor ve hastanelere yönelik ihtiyacını daha uygun bir şekilde karşılaması hedeflenirken sağlık çalışanları için de yeni bir platform, tanıtım alanı yarattı. Hastaların bulunduğu bölgeye en yakın doktorları bulmalarını, uygun bir saat için randevu almalarını ve randevularını uygulama üzerinden kolayca takip etmesini sağlayan uygulama, bu açıdan sağlık alanında büyük bir ihtiyacı karşılayarak, asistan görevi görüyor

Rakamlarla Doctolib

Şirket tarafından yayınlanan son raporda Fransa ve Almanya’daki 35 ilde 300 çalışana ulaşıldığı belirtildi. Şimdiye kadar şirket iyi bir çıkış yakalayan ve 26 milyon dolarlık finansman sağlamayı başaran markanın bu alanda daha da popüler hale geleceği tahmin ediliyor. Yeni 28 milyon dolarlık finansman ile oldukça ciddi bir güç kazanan Doctolib, şehirlerde daha fazla doktor ve hastaya ulaşmayı hedefliyor. 2017 yılı sonuna kadar istihdam hedefi ise 150 yeni çalışan daha.

Doctolib CEO’su Stanislas Niox-Chateau yeni yatırım ve Doctolib başarısı konusunda açıklamalar yaparken, hastaların bakımı ve sağlık profesyonellerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi adına sektörde Doctolib’in büyük bir ihtiyaç olduğunu ve bu bakımdan kısa sürede önemli bir başarı yakaladıklarını söyledi.

Doctolib Rakiplerinde Durum Ne?

Markanın en güçlü rakibi New York merkezli ZocDoc. Yeni yatırımlar ile birlikte oldukça güçlü bir hale gelen ZocDos şu anda tüm istatistiklerde Doctolib’i geçmeyi başarıyor. Şirket için yapılan son açıklamalarda markanın 1,8 milyar dolarlık değere ulaştığı belirtildi. Fakat ZocDoc bir risk oluşturmuyor. Zira marka sadece ABD’de faaliyet gösteriyor ve Doctolib için şu anda ABD’ye giriş planı bulunmuyor.

Markanın Avrupa’daki rakipleri ise Doctena ve DocPlanner. Lüksemburg merkezli Doctena geçtiğimiz günlerde Alman rakibi Doxter’ı satın alarak önemli bir kilometre taşını geride bıraktı. Açıklanan son raporlarda DocPlanner geçen yazı 20 milyon dolarlık operasyon artışı ile kapadı ve toplam değerini 34 milyon dolara çıkardı. En büyük rakiplerden biri olarak görülen Doctena’ya karşı sektörde yer alan Doctolib, kıtanın bir numaralı markası olmayı amaçlarken, şu ana kadar hedeflerini tutturmuş görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>