Döküm şirketi HSMC iflas etti

0

döküm şirketi HSMC

Çin merkezli döküm şirketi HSMC iflas etti. HSMC, ABD tarafından uygulanan ambargolara daha fazla dayanamadı.

Döküm şirketi HSMC için kötü son

ABD’nin Çin merkezli üreticilere uyguladığı ambargolar, büyük üreticiler arasındaki ilişkilerde yeni yolların çizilmesine neden oldu. Bu ambargolarla küçük üreticiler ise iflasın eşiğine gelmiş durumda.

HSMC isimli Çin merkezli üretici, piyasada dev döküm şirketi TSMC’nin Çinli versiyonu olarak biliniyordu. Hatta Çin hükümeti ülkenin gelecek vadeden şirketleri arasında görülüyordu. 14nm ve 7nm üretim tesisleri kuran HSMC, 20 milyar dolar kredi ve birçok yatırımcı desteğiyle çalışmalarına devam etmekteydi. Ancak ABD hükümetinin Çin’e uyguladığı ambargolar şirket için kötü sonu getirdi.

Uygulanan ambargodan çekinen birçok şirket, TSMC ve Samsung gibi sorun yaşanma ihtimali çok daha düşük olan şirketlere yöneldi. Bu da Çinli döküm şirketlerinin elini bir hayli zor duruma soktu. Bu alandaki önemli üreticilerden olan HSMC, yeterli finans sağlayamayarak operasyonlarını durdurdu. İflas ile birlikte HSMC, Hubei eyalet yönetimine devredildi. HSMC’nin iflasıyla Çin, bu alanda bir hayli zayıflamış oldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>