Techinside Google News
Techinside Google News

Dolandırıcılık faaliyetlerinin ABD’ye 2023 maliyeti 10 milyar dolar!

FTC, Amerikalıların 2023 yılında dolandırıcılık nedeniyle 10 milyar dolarlık rekor kayıp yaşadığı uyarısında bulundu

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Amerikalıların 2023 yılında dolandırıcılara 10 milyar doların üzerinde para kaptırdığını ve bunun bir önceki yıla kıyasla bildirilen kayıplarda %14’lük bir artışa işaret ettiğini söylüyor. Bunu bir bağlama oturtmak gerekirse, Chainalysis firması da fidye yazılımı dolandırıcılık çetelerinin rekor bir yıl geçirdiğini ve fidye yazılımı ödemelerinin 2023’te 1,1 milyar doların üzerine çıktığını söylüyor.

FTC tarafından yayınlanan rapora göre 2023’te yıl 2,6 milyondan fazla tüketici bildiriminde bulunmuş olup, bu rakam 2022 yılı ile neredeyse aynı. Taklit dolandırıcılığı en sık bildirilen dolandırıcılık kategorisi olarak ortaya çıkarken, iş dünyası ve devlet taklitçiliği raporlarında kayda değer artışlar görüldü. En sık başvurulan yöntemler listesinde ikinci sırayı online alışveriş dolandırıcılığı alırken üçüncü sırayı ödüller, çekilişler ve piyangolarla ilgili dolandırıcılıklar takip etti. Yatırım dolandırıcılığı ve iş veya iş fırsatı planlarına yönelik dolandırıcılık faaliyetleri de yine üst sıralarda.

- Advertisement -

FTC yayınladığı raporda “Tüketiciler 2023 yılında yatırım dolandırıcılığı nedeniyle diğer tüm kategorilerden daha fazla – 4,6 milyar dolardan fazla – para kaybettiklerini bildirmiştir. Bu miktar 2022 yılına göre %21’lik bir artışı temsil ediyor” dedi ve ekledi: “Bildirilen ikinci en yüksek kayıp miktarı, yaklaşık 2,7 milyar dolarlık kayıpla sahtekârlık dolandırıcılığından geldi. Tüketiciler 2023 yılında banka havaleleri ve kripto paralar nedeniyle diğer tüm yöntemlerin toplamından daha fazla para kaybettiklerini bildirmişlerdir.”

FTC 2023 yılında Tüketici Sentinel Ağı (Sentinel) güvenli çevrimiçi veri tabanına 5,4 milyon tüketici raporu eklemiş ve ajansın IdentityTheft.gov web sitesi aracılığıyla 1,1 milyondan fazla kimlik hırsızlığı raporu aldığını duyurdu. Bununla birlikte, FTC tarafından paylaşılan veriler aslında dolandırıcıların 2023 yılında verdiği gerçek zararın sadece bir kısmını yansıtıyor, çünkü çoğu vaka asla rapor edilmemekte.

FTC ayrıca kendisine bildirilen dolandırıcılık raporlarının ülke kırılımlarını da yayınladı. Buna göre ABD dışında en fazla bildirim yapılan ülkeler sırasıyla 20.489 bildirim ile Kanada, 17.524 bildirim ile İngiltere ve 17.065 bildirim ile Çin olarak öne çıkıyor. Raporda Türkiye’nin de 3.341 bildirim ile 12. sırada olduğu görülmekte.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir