Domino’s Pizza Avrupa’da robotla pizza gönderecek

0

Ünlü pizza restoranları markası Domino’s Pizza, Avrupa ve Hollanda’da evlere pizza servisinde robotları kullanmaya başlıyor.

Domino’s Pizza’nın kullanacağı robotlar ise kısa süre önce testleri basına yansıyan Starship Technologies’in geliştirdiği, dört tekerlekli sipariş robotu olacak.

Skype’ı kuran yatırımcılar tarafından 2014 yılında kurulan robot şirketi Starship Technologies, restorandan evlere sipariş götürüp tekrar restorana dönebilen dört tekerlekli bir kargo robotu geliştirerek büyük dikkat çekmişti.

Domino’s Pizza, yeni başlayacağı bu robotlara evlere sipariş operasyonunu yürütmesi için Domino’s Robotic Unit isimli bir organizasyon kurdu. Yeni organizasyon Almanya ve Hollanda’daki ilk denemeleri rayına oturttuktan sonra sipariş robotlarını diğer ülkelerde de hizmete sunmak için çalışacak. Domino’s Pizza’nın dünyanın 30 ülkesinde yüzlerce restoranı bulunuyor.

Domino’s Pizza aynı robotları 2016 yılında Avustralya ve Yeni Zelanda’da test ederek başarılı sonuçlar almıştı. Dominos’un evlere servis robotlarını resmen hizmete sokmasıyla, kısa süre sonra evlere servis yapan çok sayıda pizza servis elemanlarının işsiz kalacağı gerçeği de resmiyet kazanmış oldu. Ayrıca rakip pizza ve fast food restoran zincirlerinin de benzer robotları hizmete sokması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>