Domino’s Pizza bu robotlarla dağıtacak

0

Robotların ve yapay zekanın hedefinde yine mavi yakalılar var: Dominos Pizza’nın DRU (Domino’s Robot Unit) adını verdiği bu yeni robotlar, motorlu kuryeleri mazinin tatlı hatıraları arasına gönderebilir.

Askeri seviye bir robotun Marathon Robotics adlı Avustralyalı startup tarafından Domino’s için geliştirilmesiyle üretilen DRU, şirketin devasa GPS verilerini kullanarak mağazadan müşterinin evine kadar sorunsuz biçimde gidip gelebiliyor. Üstelik bu yolculukta kaldırımları ve bisiklet yollarını kullanarak trafiğe bulaşmamaya özen gösteriyor (gerçi çoğu motorlu kurye de bu şekilde yol alıyor).

Üzerinde bulunan sensörler sayesinde engellerin etrafında dolaşabilen ve saatte 20 kilometreye kadar hız yapabilen DRU robotlar kapınıza geldiğinde telefonunuzdan bir güvenlik kodu girmeniz isteniyor. Doğrulamanın ardından robotun üzerindeki kilitli bölme açılıyor ve pizzanızı alabiliyorsunuz. En güzel tarafı mı? Hiçbiri bahşiş beklemiyor!

Önümüzdeki altı ay içinde Avustralya’daki pilot bölgelerde test edilecek olan robotların ülke genelinde yaygınlaşması iki yılı bulabilir. Dünyanın geri kalanında robot kuryelerin ne zaman işe başlayacağı meçhul, ancak Domino’s bu konuda oldukça istekli görünüyor. QZ haberine göre şimdiden birçok global iş ortağıyla çalışmalar başlamış durumda.

Domino’s Pizza böyle bir çalışmaya imza atarsa, rakipleri ve daha genel ölçekte kurye ile iş yapan şirketler seyirci kalmayacaktır. Bu durumda motorlu kuryeliğin geleceğin parlak meslekleri arasında yer aldığını söylemek güç olacak. Domino’s kuryeliği için başvurmayı düşünüyorsanız, vazgeçip KPSS’ye hazırlanmak için şimdi iyi bir zaman.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>