Donald Trump TikTok’u yasaklayacağını açıkladı

0

Ve Trump ile TikTok arasındaki kavganın son perdesi de açılıyor.

TikTok’u Çin için casusluk yapmakla suçlayan Trump, ABD’de tüm kamu personeline TikTok kullanmayı yasaklamıştı. Yetmemiş ABD’nin müttefiki olan ülkeleri de TikTok’a sınırlama getirmeye zorlamıştı. Bu nedenle Hindistan TikTok’u yasaklamış, Japonya TikTok’u yasaklama konusunu görüşmeye almış, Avrupa’da da bazı ülkeler TikTok’un casusluk iddialarını soruşturmaya başlamıştı.

TikTok ya ABD malı olacak ya yok olacak!

Trump şimdi yeni yaptığı açıklamayla, TikTok’a ABD’den erişimi tamamen yasaklatacağını ilan etti.

Başkan Trump, Başkanlık yetkilerini kullanarak, ülkede casusluk yapan bir organizasyona yasak getirme hakkı olduğunu ve bunu kullanacağının da altını çizdi. Yani öyle görünüyor ki, bu yasak bir mahkeme kararı veya senatodan geçecek bir yasa ile değil, doğrudan Beyaz Saray’dan gelecek bir emir ile gerçekleşecek.

ABD TikTok’a çökecek mi?

Bu sabah ise ABD’de Microsoft’un ByteDance’ı satın almak için görüştüğü bilgisi gelmişti. Trump’ın bu hamlesinin aynı zamanda Microsoft’un elini güçlendirip ByteDance’ı TikTok’u satmaya daha kolay ikna etmek için bir satranç hamlesi olabileceği yorumları da yapabiliyor.

Kısacası, Facebook’u köşeye sıkıştırıp gençlere dans videosu çektiren bir sosyal medya uygulaması, dünyanın süper güçleri arasında dev bir krize dönüştü.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>