Dönüm Noktaları

2

TechInside markası ile yola çıktığımız günden bu yana beş altı ayı geride bıraktık. Zaman hep aynı tempoda akıyor ama bizlerin içinde bulunduğu hengâmede zaman algımız nasıl şekilleniyorsa biz bu süreyi sanki bir kaç gün geçmiş gibi hissetmişiz.

Elimizde basılmış üç dört farklı sayısı ile dergimiz, bin taneye yakın haber ile internet sitemiz, çektiğimiz yüz taneye yakın yüzü aşkın video, devam eden araştırma projelerimiz ve eğitim ile etkinliklerimizden memnun müşterilerimiz (dostlarımız) olunca zaman algımızın bizi kandırdığını anlıyoruz.

Yeni kurulan yapıların ilk dönemlerinde dönüm noktaları daha hızlı seyrediyor. İlk ziyaretçiler, ilk dergi, üçüncü dergi, günde 1000 kişi, ilk 10 bin ziyaretçi, ayda 100 bin tekil ziyaretçi, ilk 1000 sosyal medya takipçisi… ilkler, onlar, yüzler, binler, on binler, yüz binler… Sırada milyonlar var diyebilir miyiz? Çok isteriz ama gerçekçilik çizgisinden uzaklaşıp, hayallere kapılmamak lazım.

TechInside’ı büyütmek için çaba harcadığımız bu dönemde bizim kısa zamanda yaşadığımız ilk dönüm noktalarını uzun yıllar önce atlatmış sektörümüzün bazı köklü firmaları da kendi dönüm noktalarını yaşadılar. Örneğin Logo 30. Yılını, Estap 25. Yılını, Etiya 10. Yılını kutladı. Teknolojinin bu kadar hayatın kendisine entegre olduğu, hayat yoğunluğunun zaman algımız üzerindeki oyunlarını da göz önüne alacak olursak, bir işletme için, 10, 25 ve 30 gibi yıllar söylenirken dile kolay ama yönetirken ve yaşarken neredeyse bir ömür ile eşdeğer süreler.

Bilgi Teknolojileri sektörünün genel olarak ülkemizdeki tarihine dönüp baktığımız zaman, bu gün her ne kadar başarıları ve dönüm noktalarını konuşsak da geride kalmış pek çok sonları da görüyoruz. Bir dönemler adını altın harfler ile yazan firmaların pek çoğu bu gün ancak Wikipedia sayfalarında kendilerine yer bulabiliyorlar. Geçmişte yaşanan bu tarz deneyimler şüphesiz ki gelecek dönemin işletme stratejilerine de yön veriyor.

Siz elinizde tuttuğunuz bu üçüncü sayımızı okurken biz çoktan dördüncü sayımız için çalışmaya başlamış olacağız çoktan bitirdik ve matbaaya gönderdik. Üçüncü sayımız bizler ve okuyucularımız için küçük bir dönüm noktası, bizi bir sonraki bekleyen hedef 6. Sayı, sonrasında 12. Sayı, akabinde üçüncü yıl ve bu şekilde devam edecek. Her seferinde aradaki geniş zaman dilimini akıllıca düşünülmüş, tecrübeyle tasarlanmış, doğru hedeflenmiş bir şekilde doldurmamız lazım. Aksi takdirde bu giderek büyüyen zaman dilimleri arasındaki geçişler giderek sıkıcı ve çekilmez bir hal alabilir. Bu gerçeğin farkında olarak yönetim stratejilerimizi belirliyoruz.

Eğer sıkılmadan buraya kadar okuduysanız dönüm noktasına bir de farklı bir açıdan bakalım. Dönüm noktaları her zaman bir varlığın bir anlayışın ulaştığı zamana veya niceliğe bağlı bir durum olmak zorunda değil. Dönüm noktası zaman zaman, hatta genelde, bir nitelik ifade etmelidir. Bu nitelik her daim ilerleyiş olmak zorunda da değildir. Kazandığınız tecrübe ve deneyim size bir sonraki adımı atmak yerine durmanız gerektiğini söyleyebilir. O zaman dönüm noktası, yeni bir yaş kutlaması olmaktan çıkar ve bir terakki gerçeğine dönüşür. Dışarıdan bakıldığında son nokta gibi gözüken bir adım aslında var olan ilerlemenin şekil değiştirerek devam ettiği bir sonraki adımın başlangıcıdır.

Felsefe ahkâmı kesmeye son verelim :) TechInside’ın ve içinde bulunduğumuz sektörün dinamizmi ile sanırım biz dönüm noktalarını her bir nefeste yaşıyoruz. Geri kalanlar kutlamalar için bahanelerimiz.

Yorumlar

  1. Paylaşım için teşekkürler.

  2. Techinside’ın çalışmayan kritizasyon ayağında ciddi klasizmler gözlemleniyor. Bunlar giderilemezse Türk dergi editoryalindaki sosyaliteler bir kere daha örneklenebilir.

    Bir dergiyi sadece hedef kitlesi mi okumalıdır?

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>