Dört adımda Snapchat gurusu olun

0

Pazarlamanın yeni başarı öyküsünü Snapchat yazıyor. Bunu her gün 100 milyonu aşan aktif kullanıcıdan, 8 milyardan fazla kez izlenen toplam videodan ve ortalama 30 dakikalık kullanım süresinden anlamak mümkün. Bu nedenle pazarlama yöneticilerinin de bu genç platforma uzak kalmamaları gerekiyor.

Gençlere hitap edecek bir şekilde sunulduğu sürece, her markanın bu sosyal ağ için de bir pazarlama stratejisi belirlemesi gerekiyor. Geçtiğimiz haftalarda pazarlamacıların Snapchat’te neler yapmaması gerektiğine dair bir makale yayınlamıştık:

Pazarlamacılar için Snapchat: 7 altın kural!

Bu yazıda ise hedef kitlenize ulaşabilmek adına bu sosyal ağı bir pazarlama kanalı olarak nasıl kullanılabileceğinden bahsedeceğiz. Öncelikle Snapchat kullanıcılarının reklam gönderilerine açık bir kitle olduğunu bilmeniz gerekiyor. Yakın dönemde şirket bir anket yaptı ve kullanıcıların verdiği baskın yanıt şu oldu; “Beni ilgilendirdiği sürece reklam görmemde sakınca yok.”

Snapchat kitlenizi artırmak için 4 ipucu:

Hal böyle olunca bu platform, pazarlama dünyası için yeni bir “altına hücum” başlatıyor. Gıda zincirlerinden en ünlü giyim mağazalarına, meşrubat markalarından teknoloji devlerine kadar herkes burada. Peki, 10 saniyelik ömrü olan videoları kullanarak hedef kitlenize neler sunabilirsiniz?

Ödül dağıtın

Sadece kısa bir süre için izlenebilen ve sonra tamamen yok olan videolar, sosyal ağın kitle konusunda en büyük gücünü oluşturuyor. Diğer sosyal ağlarda yeni takipçiler edinmek için kullanılan ödüllü paylaşımlar, Snapchat’te doğrudan gönderi almak ve yanıt vermek için kullanılıyor.

Sektörün önde gelenleriyle iş birliği yapın

Markalar için ürün ve hizmetlerinin erişim gücünü artırmanın yolu, kendi sektörlerinde önem taşıyan insanlarla iş birliği yapmaktan geçer. Özellikle KOBİ’ler, çalıştıkları sektöre yönelik paylaşımlar yapan ve büyük bir takipçi kitlesi olan Snapchat kullanıcılarıyla iletişime geçerek, onlardan tanıtım desteği alarak kendi kitlelerini daha organik bir yolla büyütebilirler.

İşin mutfağını gösterin

Snapchat’teki paylaşımlarınız, diğer sosyal ağlarda kullanılan paylaşımlar gibi önceden hazırlanmış, “cilalı” içerikler olmadığı için kullanıcılar işin hazırlık kısmını görmeyi arzu edecektir. Hedef kitlenizin gençler olduğunu düşünecek olursanız, perde arkasında neler olup bittiğini görme isteklerini daha iyi anlayacaksınız. Onların bu talebine sık sık yanıt vermeyi ihmal etmeyin.

Soru cevap yapın

Bulunduğunuz ağın, iki yönlü etkileşimi teşvik eden bir platform olduğunu unutmayın. Sık sık soru-cevap seansları yaparak takipçilerinizle etkileşime girin. Paylaşımların kısa ömürlü olması, hızlı yanıtlar verilmesini gerektirdiğinden, takipçilerinizle özgün diyaloglar kurmanız mümkün oluyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>