Techinside Google News
Techinside Google News

Downloader uygulaması Google Play’den kalktı!

Telif hakkıyla ilgili şikayetlerin ardından Downloader uygulaması Google Play’den kalktı. 50 milyondan fazla yüklemeye sahip uygulamanın kalkması soru işaretleri oluşturdu.

Yaklaşık yedi yıldır çevrimiçi ve 50 milyondan fazla yüklemenin ardından, Mayıs 2023’te Android uygulaması ‘Downloader’, asılsız bir telif hakkı şikayetinin ardından Google Play’den kaldırıldı. Uygulama üç hafta sonra geri yüklendi ve bu sırada Downloader kullanıcı tabanının neredeyse yarısını kaybetmişti. Birkaç saat önce Google, korsanlıkla mücadele kuruluşu Markscan’in yaptığı oldukça yetersiz bir yayından kaldırma bildirimine yanıt olarak Downloader’ı yeniden askıya aldı. Yazılım geliştiricisi Elias Saba tarafından oluşturulan ve Kasım 2016’da Amazon Appstore’da yayınlanan ‘Downloader’ iki şey sunuyordu; boş bir URL alanı ve bir indirme düğmesi.

Downloader uygulaması Google Play’de artık yok

Amazon’daki eski bir Fire TV Ürün Müdürü olarak Saba, dosyaları aktarmaya yönelik basit bir aracın temel bir eksikliği çözeceğini biliyordu. Bugüne kadar 50 milyondan fazla Downloader yüklemesi, yazılımın popülaritesini gösteriyor ancak Mayıs 2023’te ilerleme durma noktasına geldi. Birkaç İsrailli TV şirketi, Downloader’ın telif hakkıyla korunan içerik sunduğunu iddia ederek Google Play’e bir DMCA şikayetinde bulundu. Şirketler, ihlal edildiği iddia edilen içerikle ilgili hiçbir ayrıntı vermedi ve ‘İndirici’nin bir şekilde telif hakkı yasasını nasıl ihlal ettiğine dair hiçbir şey söylemedi.

- Advertisement -

Google, Downloader’ı askıya aldı ve Saba’ya DMCA karşı bildiriminde bulunmaktan başka seçenek bırakmadı. Geliştirici, şikayetçilerin yanıt vermesi için 10 iş günü ve Downloader’ın geri yüklenmesi için toplam 20 gün beklemek zorunda kaldı. Neredeyse üç hafta çevrimdışı kaldıktan sonra Downloader, aktif kullanıcılarının yüzde 47’sini kaybetmişti.

Saba, Hindistan merkezli korsanlıkla mücadele kuruluşu Markscan tarafından sunulan yeni bir DMCA yayından kaldırma bildiriminin, Google’ın Downloader’ı bir kez daha askıya almasıyla sonuçlandığını açıkladı. Downloader’ın sınırlı yetenekleri göz önüne alındığında, esaslara ilişkin mantıklı bir tartışma bile Markscan’in özel bir şey bulmasını gerektirebilirdi. Bu durumda, Google Play’de sunulan DMCA bildirimi, bırakın 50 milyon indirme sayısına sahip bir uygulamayı, tek bir URL’nin kaldırılmasına ilişkin belirlenen minimum standardın önemli ölçüde altında kalıyor.

İhlal edildiği iddia edilen ‘Telif hakkıyla korunan eseri tanımlama ve açıklama’ talebine yanıt olarak, ‘Warner Bros. Discovery Inc.’in Özellikleri’ yanıtı verildi. 2022’de Warner, kütüphanesinin 12.500 uzun metrajlı film ve 150.000’den fazla ayrı bölümden oluşan 2.400 televizyon dizisi dahil olmak üzere 145.000 saatten fazla programdan oluştuğunu açıkladı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir