Drone ile 5G hizmeti verilecek

0

Drone ile 5G

SoftBank’ın yaptığı bir ortaklıkla, drone ile 5G hizmeti sunulacak. Hawk 30 isimli drone, 5G hizmetini geniş alanda verecek.

Drone ile 5G projesi

Japon teknoloji devi SoftBank, dünyanın hemen her yerine 5G hizmeti verebilen dev bir güneş enerjili drone inşa etmek için ortaklık kurdu. Bu proje için SoftBank, NASA ve ABD havacılık şirketi AeroVironment ile anlaştı.

NASA ile yapılan Uzay Yasası Anlaşmasına göre, SoftBank’ın Hawk 30 prototipinin ilk yolculuğu bir hafta içerisinde başlayacak. Sonraki üç haftalık süreçte ise test uçuşlarına daha fazla şekilde devam edilecek.

On adet elektrik motoruyla çalışan Hawk 30, 20 km yükseklikte insansız olarak uçabilecek. Eğer testler başarılı olursa, projenin uygulanmasına hızlı bir şekilde başlanacak. Böylelikle 5G hizmeti, drone aracılığıyla sağlanacak.

Daha önce Facebook ve Google, bu projeye benzer bir şekilde internet hizmeti sunmak için drone ve balon uçurmuştu.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>